سرّعشق(زیبایی .:. دانایی .:. نیکویی)
در ره منزل لیلی که خطرهاست در آن .::. شرط اول قدم آن است که مجنون باشی...
فال حافظ
پیوندهای مفید

Powered by WebGozar

ايرانيان قديم شادي و نشاط را از موهبت هاي خدايي و غم و اندوه و تيره دلي را از پديده هاي اهريمني مي پنداشتند. مراسم نوروز، جشن مهرگان، جشن سده، چهارشنبه سوري و شب يلدا و سنت هاي  ديگر در واقع بيانگر اين حقيقت است كه ايرانيان پس از رهايي از بيدادگري و ستم به شكرانه بازيافتن آزادي، جشن برپا مي ساختند و پيروزي نيكي بر بدي و روشنايي بر تاريكي و داد بر ستم را گرامي مي داشتند.

شب يلدا نيز يكي از اين موارد است. در دوران كهن، شب مظهر تاريكي و تباهي و وحشت بوده و اغلب سعي مي كردند كه شب هنگام با افروختن آتش و افزودن نور، خانه روشن باشد. تا پليدي و تباهي در آن راه نيابد. شب يلدا طولاني ترين شب ها است. يعني تسلط تاريكي بر زمين از تسلط نور خورشيد و روشنايي مي كاهد. و چون فرداي اين شب روشنايي بر ظلمت غالب و روز طولاني مي شود، ايرانيان تولد دوباره خورشيد را كه مظهر روشنايي است جشن مي گيرند.  

   

در ايران كهن هر يك از سي روز ماه، نامي ويژه دارد، كه نام فرشتگان است. نام دوازده ماه سال نيز در ميان آنهاست. در هر ماه روزي را كه نام روز با نام ماه يكي باشد، جشن مي گرفتند .

دي ماه، در ايران كهن، چهار جشن، وجود داشت. نخستين روز دي ماه و روزهاي هشتم، پانزدهم و بيست و سوم، سه روزي كه نام ماه و نام روز يكي بود. و در اين سي روز ماه، سه روز آن «دي» نام دارد و هر سه روز را در گذشته جشن مي گرفتند. امروز از اين چهار جشن تنها شب نخستين روز دي ماه، يا شب يلدا را جشن مي گيرند، يعني آخرين شب پاييز، نخستين شب زمستان، پايان قوس، آغاز جدي و درازترين شب سال.

 

يلدا از نظر معني معادل با كلمه نوئل از ريشه ناتاليس رومي به معني تولد است و نوئل از ريشه يلدا است .

واژه يلدا سرياني و به معني ولادت است . ولادت خورشيد ( مهر و ميترا )  و روميان آن را ( ناتاليس انويكتوس ) يعني روز ( تولد مهر شكست ناپذير   ) نامند .

 

 

 

آيا مي دانيد حكايت درخت كريسمس و ستاره بالاي آن چيست ؟

 

از منابع رومي مي دانيم که پيران و پاکان در اين شب به  تپه اي رفته ، با لباس نو و مراسمي از آسمان مي خواستند که آن «رهبربزرگ» را براي رستگاري آدميان گسيل دارد و باور داشتند که نشانه زايش آن ناجي ، ستاره ايست که بالاي کوهي – به نام کوه فيروزي- که داراي درخت بسيار زيبايي بوده است، پديدار خواهد شد.

 

ظاهرا پس از مسيحي شدن روميان، سيصد سال بعد از تولد عيسي مسيح، کليسا جشن تولد مهر را به عنوان زادروز عيسي پذيرفت، زيرا، موقع تولد او دقيقا معلوم نبود. ازين روست که تا امروز بابانوئل با لباس و کلاه موبدان ظاهر مي شود و درخت سرو و ستاره بالاي آن هم يادگار مهري هاست،

 

همچنين گفته ميشود وقتي ميتراييسم از تمدن ايران باستان در جهان گسترش يافت،در روم وبسياري از کشورهاي اروپايي ،روز 21 دسامبر ( 30 آذر )  به عنوان تولد ميترا جشن گرفته ميشد.ولي پس از قرن چهارم ميلادي در پي اشتباهي كه در محاسبه روز كبيسه رخ داد . اين روز به 25 دسامبر انتقال يافت

 

آيين شب يلدا يا شب چله

 

صداي پاي يلدا آرام آرام به گوش مي رسد . پدربزرگها و مادر بزرگها خانه را براي استقبال از فرزندان مي آرايند و فرزندان و نوه ها نيز از آن سوي براي ديدار بزرگان خانواده بي قرارند .

 

برگزاري مراسم يلدا ، آييني خانوادگي است و گردهمايي ها به خويشاوندادن و دوستان نزديك محدود ميشود .

 

ايران كشوري با فرهنگي غني است كه مردمانش بنا به ذوق و  سليقه و طبيعت منطقه اي كه در آن زيست مي كنند هر يك براي برگزاري سنت هاي كهن آداب خاص خود را دارند  

آيين شب يلدا يا شب چله، خوردن آجيل مخصوص ، هندوانه، انار و شيريني و ميوه هاي گوناگون است که همه جنبه نمادي دارند و نشانه برکت، تندرستي، فراواني و شادکامي هستند.

  

فال حافظ و شاهنامه خواني 

يكي ديگر از رسم هاي شب يلدا، «فال حافظ گرفتن»  است اگر رسم ها و آيين هاي ديگر يلدا را ميراثي از فرهنگ چند هزار ساله بدانيم ولي فال حافظ گرفتن در شب يلدا در سده هاي اخير به رسم هاي شب يلدا افزوده شده است.

 

 

 

 شاهنامه خواني و قصه گويي پدربزرگ و مادربزرگ دور كرسي براي كوچكترها نيز از آيين هاي يلدا است كه خاطرات شيريني براي بزرگسالي آنها فراهم مي آورد.

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

نبود آواز خواناني با سبك آوازي مستقل و منحصر در اين سالها به گردن امثال هنرمندان بزرگي چون شجريان نيست.

 "كيوان ساكت" ، نوازنده تار و ‌‏آهنگساز ، با بيان اين مطلب افزود: پس از پيروزي انقلاب به دليل شرايط به وجود آمده بر جو فرهنگي كشور ارتباط نسل جديد با موسيقي دانان گذشته قطع شد و در اين سالها فقط تعداد محدودي افراد كه به كار ‌‏آواز رغبت داشتند با خواندن سروده‌‏هاي انقلابي ، موسيقي ايراني و آواز خواندن را دنبال كردند. وي گفت: مرجع تقليد اين هنرجويان نسل جديد كساني بودند كه سروده هاي انقلابي را مي خواندند كه تنوع در نوع خواندن خوانندگان دهه هاي گذشته و سبك‌‏هاي منحصر به فرد هر يك در اين سالها دراختيار هنرجويان از سوي رسانه ملي قرار نگرفت. ساكت افزود : "محمد رضا شجريان" و چند خواننده ديگر كه تعدادشان از انگشتان يك دست هم تجاوز نمي كرده در اين سالها آواز سنتي را به نسل جديد معرفي كردند و نسل جديد هم سبك هاي آوازي را در صداي اين خوانندگان جستجو كرده اند. وي با اشاره به اين كه هر خواننده براي رسيدن به سبك آوازي مستقل به غير از مسئله استاد - شاگردي به چيزهاي مهم دروني هم نياز دارد گفت: شجريان هر چه را كه خود آموخته به هنر جويان منتقل كرده است اما بايد اين نكته را ياد آور شد كه رسيدن به شخصيت هنري مستقل و منحصر امري ساده و آسان نيست. منبع : ايلنا

فرهنگ شريف : هنرجويان با مراجعه به آثار قديمي از خوانندگان گذشته الهام بگيرند  

" فرهنگ شريف"- نوازنده و بداهه نواز برجسته تار ، بيان اين مطلب افزود: در زمانهاي گذشته، از رسانه ملي ، البته بيشتر راديو ، صداي خوانندگان و آثار آنان مستمر پخش مي‌‏شد و اين خوانندگان هر يك به سبك خاص خود آواز مي‌‏خوانند هر چند كيفيت و معيار هنري آنان با يكديگر فرق داشت اما هر كدام كار خودشان را دنبال كرده و داراي سبك آوازي منحصر و شخصي بودند. وي با اشاره به اين كه موسيقي اصيل ، زبان مردم ايران است ، گفت: متوليان هنر اين مملكت مي‌‏بايست برنامه‌‏هايي موسيقي را از راديو و تلويزيون دنبال كنند كه در آن با پخش آثار ماندگار قديمي به تجزيه و تحليل و نقد آثار گذشتگان پرداخته شود . وي افزود: البته بد آموزي و راه كار غلط بسياري از مدرسان آواز در تعليم هنرجوي آواز هنر باعث شده تا در حال حاضر با كمبود آواز خوان صاحب سبك و داراي شخصيت صدايي مستقل مواجه باشيم . شريف با اشاره به اين كه در صورت پرداختن به آثار ماندگار و قطعات آوازي گذشتگان مي‌‏توان هنرجويان را با سبك‌‏هاي مختلف آوازي آشنا كرد و گفت: البته يك فرد آواز خوان در راه فراگيري و توسعه موسيقي اصيل بايد در كنار يك ساز خوب كه آن هم از هنر يك نوازنده توانمند و مشرف به موسيقي به واقع ايراني اصيل ناشي مي‌‏شود كار خود را دنبال كند

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

با عرض سلام و ادب خدمت دوستان  عزیز ، در این پست قصد دارم دو سخنرانی دیگر از استاد حسین الهی قمشه ای را در باب باغ دل  و جوهر نيكويي  جهت دانلود قرار دهم،شايد كه مورد توجه  واقع گردد.

 

باغ دل                                                         درجوهرنيكويي


موضوعات مرتبط: دکتر حسین الهی قمشه ای
[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

سه تار از جنس چوب توت با کاسه ای گلابی شکل نیم کره ای و دسته ای نازکتر از دسته تار در بین آلات موسیقی ایران وجود دارد. وسعت صوت سه تار مانند تار دارای فواصل کروماتیک مي باشد. چهار سیم (سفید، زرد، سفید، زرد) از انتهای کاسه متصل به سیم گیر و سر دیگر آنها به گوشه هایی که در انتهای دسته تعبیه شده اند بسته می شود. کوک نمودن سه تار نیز در تعهد همین گوشی هاست .

سه تار را با ناخن انگشت اشاره به ارتفاع حدود 2 میلی متر بالا تر از گوشت، با تکیه و قدرت بر مفصل بند دوم انگشت مذکور مي نوازند.

سه تار دارای سه قسمت است: کاسه ، دسته و پنجه .

طول کاسه 22 تا 18 سانتی متر است و عمق کاسه را بین 12 تا 16 سانتیمتر می گیرند. بر روی کاسه سه تار صفحه نازک چوبی تعبیه می شود که خرک بر روی آن قرار دارد. در قسمت بالای صفحه به منظور خروج صدا ، چند سوراخ ایجاد می کنند. دسته سه تار به ضخامت 5/3 سانتی متره که به وسیله زه باریکی روي آنرا پرده بندی می کنند و این پرده بندی دو نوع مي باشد : اصلی و فرعی . پرده های اصلی 16 تا هستند و چهارلایی بسته می شوند. پرده های فرعی 8 تا هستد و سه لایی در بین پرده های اصلی بسته می شوند. گاهی جمع پرده ها به 28 هم می رسه. طول دسته سه تار بین 76 تا 80 سانتیمتره ولی طول دسته از شیطانک به بالا، بین 40 تا 48 سانتی متر هست.

پنجه در قسمت بالای سه تار قرارگرفته و گوشیها در این قسمت واقع هستند. طول پنجه در سه تار در حدود 2 سانتی متره.

       

اسامی سیمهای سه تار

نام سیمهای سه تار که اهل فن آنها رو اوتار می نامند به شرح زیر ميباشد:

سیم اول" حاد" یا سیم سفید از فولاد نازک به قطر تقریبی 20 تا 22 میکرون ( در حال حاضر با نت دو زیر خط حامل کوک می شه ) که به گوشی آخری روی دسته بسته می شود.

سیم دوم " زیر" یا سیم زرد یا قرمز از برنز نازک به قطر تقریبی 23 تا 25 میکرون ( در حال حاضر با نت سل زیر خط حامل کوک می شه ) که به گوشی روی دسته نزدیک شیطانک بسته می شود.

سیم سوم" زنگ یا مشتاق" هست به رنگ سفید ، از فولاد به قطر تقریبی 20 تا 22 میکرون ( این سیم در خور مایه آهنگ متغیر کوک می شه ) که به گوشی آخری بغل دسته بسته می شود. این سیم را میرزا محمد تربتی خراسانی ملقب به " مشتاق علیشاه" در اوایل عهد قاجار اضافه کرده است.

سیم چهارم " بم" یا سیم زرد یا قرمز از برنز نازک به قطر تقریبی 35 تا 40 میکرون ( این سیم نیز در خور مایه آهنگ متغیر کوک می شود ) که به گوشی روی دسته بسته می شود.

       

کاسه

کاسه به دو طریق ساخته می شود: یک تکه و چند تکه.

مرغوبترین نوع آن از چوب توت است که بایستی بدون گره باشه و رگه های چوب در اطراف به موازات صفحه قرار گرفته و آبخوری چوب در ته کاسه باشد. ضخامت کاسه بین 3 تا 5 میلی است که بایستی در قسمت سیم گیر ضخیم و در قسمت های دیگر نازکتر و نیز طول کاسه در قسمت بالا در حدود 25 و عمق آن 9/12 سانتی متر باشه.

گلوی کاسه در حدود 7 سانتی متر است که به دسته متصل میشود ( حدود 7 سانتیمتر از کاسه باید باریک و تقریبا در ردیف دسته قراربگیرد) . قسمتی از گلوی کاسه ، در حدود 4 سانتی متر آن ، به وسیله دسته پر می شود و 3 سانتی متر آن خالی است. داخل کاسه باید صاف و بدون زواید باشه. عرض کاسه در حدود 8/13 سانتی متر ميباشد.

       

دسته

دسته باید از چوبی انتخاب شود که حداکثر استحکام و حداقل وزن را داشته باشد که معمولا از چوب گردو استفاده می شود. روی دسته باید قدری محدب باشد. رنگی که برای دسته به کار می رود باید از جنسی باشد که در شرایط مختلف ایجاد چسبندگی نکرده جلای خود را نیز از دست ندهد. زاویه دسته نسبت به کاسه باید طوری باشد که وقتی خرک و سیمها روی ساز قرار گرفت، فاصله سیم با سطح زیر آن در ناحیه خرک و قسمت گلوی ساز، یکسان نباشد بلکه در ناحیه گلو حدود 2 میلی متر سیم پایین تر از ناحیه خرک باشد. این موضوع در انتقال ارتعاشات به صفحه ساز اثر مهمی دارد.

       

صفحه

صفحه باید از چوب توت بدون گره که دارای رگه هایی ریز باشد انتخاب شود و رگه ها بایستی به موازات دسته قرار بگیرند ( یعنی به موازات سیم) چون رگه ها معمولا از ریز شروع و به تدریج درشت تر می شوند، بهتر است رگه های ریز در پایین و رگه های درشت در بالا باشند.

ضخامت صفحه باید در وسط حدود 2 میلی متر و در اطراف آن که به کاسه متصل می شه، حدود 5/0 میلی متر باشه. صفحه باید محدب بوده و قسمت وسطش از اطراف در حدود 2 میلی متر بلند تر باشد.

       

خرک

خرک را معمولا از چوب شمشاد می سازند. طول خرک در قسمت بالا حدود 4 سانتی متر است. خرک به شکل سه پایه ساخته می شه. پایه وسط به صورت منحنی یه که حداقل تماس را با صفحه دارد. زاویه های خرک بایستی به شکل منحنی در بیايند . ارتفاع خرک باید طوری باشد که در گلوی ساز فاصله سیم با قسمت زیر آن حدود 5/2 میلی متر باشد . شیارهایی روی خرک تعبیه می کنند که سیم در آنها قرار بگیرد که بایستی حداقل عمق را داشته باشند.

       

سیم گیر

سیم گیر رو معمولا از شاخ بز کوهی می سازند که به شکل بیضی مي باشد و ابعاد آن تاثیری در ساز ندارد، اندازه آن بسته به ذوق سازنده است، و باید طوری باشد که با ساز تناسب داشته باشد . طول سیم گیر مهم نیسيت ولی عرض آن که قرارگاه سیم مي باشد، اهمیت دارد.

عرض سیم گیر در حدود 8 میلی متر بیشتر از عرض رویی آن هست ( منظور حداکثر عرض روی دسته است) تا سیم انحراف نداشته و فشار اضافی بر آن تحمیل نشود. قسمت بالای سیم گیر که سیمها را نگه می دارد ، بایستی به چهار قسمت مساوی تقسیم شود و این تقسیم به وسیله سه شکاف صورت می گیرد.

شیطانک

جنس شیطانک از عاج یا استخوان هست و گاهی از شاخ بز کوهی هم ساخته می شود و ممکن است آن رو از چوب هم بسازند . شیارهای شیطانک نیز مانند شیارهای خرک باید حداقل عمق را داشته باشند. ارتفاع شیطانک حداکثر 5/1 میلی متر هست. بالای شیطانک که محل موازنه سیم است ، باید طوری باشد که تماس سیم با شیطانک به حداقل برسد.

       

گوشی

گوشی باید از چوب محکم ساخته شود. سر گوشی باید طوری باشه که براحتی در بین انگشتان قرار بگیره و نیرو را منتقل کند. حالت گوشی در داخل حفره باید طوری باشد که هم راحت حرکت کند و هم در نقطه دلخواه محکم بايستد.

       

پرده

پرده باید ظریف و صاف و محکم باشد. در قسمت پایین دسته چون فاصله پرده ها کم می شود، بهتر است از پرده نازکتر استفاده شود. پرده قبل از شیطانک باید محکمتر از پرده های معمولی بسته شود. ضمنا دور و نزدیک بودن اون به شیطانک، در تنظیم صدای ساز موثر مي باشد. نوازنده ي با تجربه خود میتواند جای مناسب آن را پیدا کند.

       

سوراخهای صفحه

برای ایجاد صدای بهتر، چند سوراخ روی صفحه لازم است. معمولا ده سوراخ بر روی صفحه مشاهده می شود که یه سوراخ بزرگتر از بقیه است. شکل و نحوه استقرار سوراخها به سلیقه سازنده بستگی دارد.

پي نوشت:

**مطالبي كه خوانديد برگرفته از وبلاگ « ساز ناز » مي باشد**

منبع : وبلاگ تنبور شمس

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

به سال 1300 جلیل شهنار در شهر افتخار آفرین و هنر پرور اصفهان چشم به جهان گشود ،پدرش علاقیءوافری به موسیقی سنتی ایران داشت و هر روز منزلش محفلی گرم برای دوست داران این هنر بود .پسر دیگرش حسین ،تار را بس دل انگیز می نواخت ،پدر از همان اوان کودکی مشوق او در یاد گرفتن و نواختن این ساز اصیل ایرانی گردید،و به همین سبب جلیل را به دست برادرش سپرد تا او را با نوای ساز آشنا کند از این زمان جلیل بود و حسین و تار که لحظه ای این سه دلداده از هم جدا نبودند .هر وقت حسین کاسه ء تار را در آغوش میگرفت و می نواخت ،جلیل از کنار او دور نمی شد و چون دلداده ای شیدا به پنجه های سحار او می نگریست . و در پیچ و تاب نوای آن خواسته های کودکی خود را در آن جستجو می کرد و عطش خود را فرو می نشاند . ایام کودکی سپری شد و دوران جوانی فرا رسید ،هر روز جلیل از مدرسه باز میگشت یکسر به نزد برادر آمده با لخنی کودکانه از او می خواست که تار بنوازد و حسین هم سخاوتمندانه هر چه داشت در طبق اخلاص نهاده و به او می آموخت.


جلیل پس از چندی به تهران آمد و به رادیو راه یافت و در ارکستر های مختلف این دستگاه شرکت جست و پس از مدتی در برنامه ء ((گلها )) شرکت و یکی از بهترین سلیست های آن گردید.


جلیل شهناز علاوه بر نواختن ((تار)) که ساز اختصاصی وی می باشد با نواختن ((ویولون )) ((سنتور)) ((ضرب ))نیز آشنایی دارد و آنها را بسیار دلنشین می نوازد،نواخته ها و آثار شهناز در موسیقی ایران به خصوص گلها از آ ثار بزرگ و ممتاز موسیقی ایران است.

 

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

در سال 1282 شمسی خداوند پسری به شیخ اسماعیل واعظ اصفهانی که به تاج الواعظین معروف بودند فرزندی عطا کردکه نامش را جلال گذاشت.شیخ اسماعیل پدر جلال علاوه بر منبر گرم و گیرایی که داشت از حنجره یی داودی و صدای دلنشین نیز برخوردار بود و طبق مرسوم زمان بر اثر حشر و نشر با مردم اهل ذوق زمانش با گوشه ها و ردیف های آوازی ایران نیز آشنایی پیدا کرده بود.جلال فرزند شیخ اسماعیل هم ،صدا و حنجره را از پدرش به ارث برده بود واین موضوع را اهل خانواده همه می دانستند ولی جلال به احترام پدر هرگز جلوی او دهان باز نکرده بودو پدر از صدای خوش فرزندش خبری نداشت.عاقبت زمان مدرسه رفتن جلال رسید . پدر او را به مدرسه ((علیه)) سپرد.این مدرسه در بازارچه رحیم خان در نزدیک مسجد رحیم خان واقع بود و با منزلشان فاصله ای نداشت.در مدرسه به خاطر صوت خوشی که جلال داشت مکبری و موذنی و قرائت قرآن را به او واگذار کرده بودند.یک روز عصر وقتی جلال 9 ساله از مدرسه برمی گشت.با خود اندک اندک زمزمه میکرد و این زمزمه تا نزدیک در منزل ادامه داشت.غافل از اینکه پدر بر خلاف معمول وامروز در منزل است و صدای او را شنیده.وقتی جلال پایش را از هشتی به داخل حیاط گذاشت پدرش او را صدا کرد .رنگ از روی جلال پرید و به لکنت افتاد .در این هنگام پدر با چهره ای گشاده و ملاطفت آمیز به فرزند گفت:جان پدر. تو صدایت خوب است و قشنگ آواز می خوانی ومن صدایت را شنیدم ؛حالا کمی برای من بخوان.وقتی جلال با صدای لرزان اندکی خواند ،پدر دستی به سرش کشید و بوسه ای از مهر بر پیشانیش زد و گفت:برای آواز خواندن تنها صدای خوب کافی نیست تو باید تعلیم ببینی.

 

آن روز ها به جلال چون فرزند شیخ اسماعیل تاج الواعظین بود ((تاج زاده)) میگفتند.جلال تاج زاده از 9 سالگی تعلیم آواز را شروع کرد.ابتدا پیش پدرش با مقدمات و اصول ردیف ها آشنا شد و سپس پدر او را به مرحوم آسید عبد الرحیم اصفهانی استاد مسلم آواز آن زمان سپرد و تاج مدتی نزد این استاد گوشه ها را یاد گرفت.پس از مرحوم آسید عبدالرحیم پدر تاج برای این که او را با گوشه ها ی سازی در ردیف ها آشنا کند،تاج را به خدمت شاد روان نایب اسداله نی زن معروف برد.تاج زمانی نسبتاً طولانی در خدمت نایب اسداله نکته ها و ظرایف آواز ایرانی را فرا گرفت .آخرین استادی که تاج بنا به توصیه ء پدر برای گوشه ها و ردیف ها به خدمتش رفت مرحوم شاد روان میرزا حسین خان ساعت ساز معروف به ((خضوعی))بود و تاج پس از اتمام فراگیری نزد این استاد،دیگر در آواز سر آمد شده بود و اندک اندک در محافل می خواند و اینجا و آنجا همه از صوت خوشش و تسلط او بر آواز سخن میگفتند.تاج در نوجوانی با مرحوم حسین خان اسماعیل زاده استاد معروف کمانچه آشنا میشود و اولین باری که قرار بوده به همراه ساز حسین خان آواز بخواند ،حسین خان ساز را کوک میکند و هنوز جمله اول را نزده تاج با عجله شروع به خواندن میکند.مرحوم حسین خان اسماعیل زاده با لبخندی میگوید:پسرم در خواندن اینقدر عجله نکن صبر داشته باش تا من درآمد بکنم ، بعد کمی بیشتر صبر کن چهار مضرابی هم بزنم ،وقتی مجلس سر حال آمد و خودت هم کاملاً سر ذوق آمدی آنوقت شروع کن به خواندن.آن وقت هم با طمانینه بخوان تا مردم فرصت شنیدن و لذت بردن از ریزه کاری های آوازت را داشته باشند.

 

تاج همیشه از آواز مرحوم آسید عبذالرحیم اصفهانی و مرحوم میرزا حسین ساعت ساز با تجلیل و گرامیداشت فراوان یاد میکرد و بخصوص می گفت:صوت داود نبی در حنجره و صدای استاد مرحوم آسید رحیم تجلی میکرد و ممکن نیست کسی دیگر بتواند مانند او به این خوبی بخواند.جز این دو نفر تاج با سعهء صدر ومناعتی که داشت و اصولان هر خوانندیی را تشویق میکرد از خوانندگان هم زمانش نیز از جمله به این استادان ارادت داشت و از آنان و آوازشان به نیکی یاد میکردای اسامی را تاج در گفتگویی که با من (استاد محمد رضا شجریان) در اردیبهشت ماه 1358 داشت بر زبان آورده و من تا آنجا که حافظه ام یاری میکند به ذکر آنها میپردازم:

 

آسید حسین طاهر زاده اصفهانی،سید اسماعیل خان قراب،قربان خان شاهی ،تجلی،حاج محمد علی،حبیب شاطر حاجی،شهاب (معروف به شهاب چشم دریده که شاگرد حبیب شاطر حاجی بود و گوشهءشهابی در دستگاه بیات زند (بیات ترک) به او منسوب است).بی تردید بسیاری از استادان مسلم موسیقی و نوازندگان چیره دست سازهای ایرانی با شادروان تاج ساز نواخته اند ولی تا آنجا که حافظهء من با استعانت از ذهنیات استاد حسن کسایی نوازنده چیره دست و نابعهء نی یاری میکند. نام این هنرمندان را میتوان در ردیف نام کسانی که با تاج همنوازی داشته اند ثبت کرد:

 

مرحوم نایب اسداله نی زن معروف، مرحوم شکری ادیب السلطنه استاد(تار)مرحوم استاد ابو الحسن صبا (سه تار سنتور و ویولون)مرحوم مرتضی محجوبی(پیانو)مرحوم رضا محجوم (ویولون)مرحوم حسین یا حقی (ویولون )مرحوم ارسلان خان درگاهی(تار و سه تار)مرحوم اکبر خان نوروزی(تار) مرحوم غلامرضا خان سارنگ(کمانچه )مرحوم شعبان خان اصفهانی(کمانچه)مرحوم علی اکبر خان شهنازی (تار)مرحوم حسین خان شهناز(تار)استاد حسن کسایی (خداوندگار نی و جانشین به حق نایب اسداله)استاد جلیل شهناز(خداوندگار تار)استاد علی تجویدی و ...

 

تاج بر خلاف اینکه استادان انگشت شماری داشت ،شاگردانش فراوان بودند.او در تعلیم با لطف پدرانه ای که داشت با اصرار هر کسی را که حتی دو دانگ صدا داشت تشویق به خواندن میکرد.و اغلب خودش هم محض ترغیب شاگردان جوان و تازه کار بی هیچ نازو افاده ای چند بیتی مناسب زمزمه میکرد.تاج با خضوع و خشوع فراوان تعلیم میداد و با روحییه ای که داشت اکثراً از شاگردانش به عنوان شاگرد نام نمی برد بلکه به نام دوست و رفیق یاد میکرد.شاگردان تاج فراوانند و من بیشتر آنها را ندیده و نمی شناسم ولی در این میان فقط با دو نفر آنها آشنایی پیدا کرده ام ،یکی آقای مرتضی شریف (قاضی دادگستری)از شاگردان قدیمی تاج که شیویه تاج را خوب دریافت کرده و به کار میگیرد ،حنجرهء توانایی دارد و پخته می خواند و شعر را به جا به کار آواز می گیرد.یکی هم که بیش از همه و تا آخرین روزهای زندگی،با تاج و در خدمت او بود؛آقای اصغر شاهزیدی خواننده خوب آواز اصفهان که خود به تعلیم آواز هنر جویان مشغول است و در یکی از آزمون های باربد نیز رتبه اول شده است.عده زیادی هم غیر مستقیم شاگرد تاج بودند،این عده از روی صفحات و نوار های تاج با سبک آواز او آشنا میشوند و روش او را ادامه میدهند که در این میان میتوان به خواننده خوش صدای معاصر آقای حسین خواجه امیری (معروف به ایرج) اشاره کرد.خود من (استاد محمد رضا شجریان)نیز مقداری روش جمله بندی و ترکیب بندی در تحریر را از سبک آواز خوانی تاج به کار گرفته ام.بار ها و بار ها در محضرش بوده ام.هم از آوازش و هم از ارشادشان فیض فراوان برده ام.

 

آخرین باری که در محضر این هنرمند بزرگوار بودم ،چهاردهم آبان 1360 درست یک ماه قبل از درگذشت ایشان به اتفاق استاد حسن کسایی و آقای محمد موسوی (نوازنده نی و شاگرد حسن کسایی)آقای پرویز مشکاتیان (نوازنده سنتور) آقای ناصر فرهنگ فر مهر،آقای منوچهر غیوری (شاگرد وفادار کسایی )شاطر رمضان و چند تن دیگر از هنر دوستان تهرانی و اصفهانی کلبه محقر مرا به قدوم شریف خود آراسته بودند .در آن روز کسایی برای شادروان تاج که خیلی افسرده به نظر می رسید با نی ،دشتی در آمد کرد و تاج با غزلی از سعدی به این مطلع:

 

تاجم نمی فرستی تیغم به سر مزن مرهم نمی گذاری زخمم دگر مزن

 

آوازی با نهایت قدرت تاثیر خواند که در حقیقتعقده گشایی دا آزردگی هایش بود .پس از فرود آواز ایشان تکلیف کردند که چیزی بخوانم من هم اطاعت امر استاد کرده چند بیتی خواندم که طبق معمول مورد ستایش و لطف پدرانه ایشان قرار گرفتم.شادروان تاج مردی بود سلیم النفس و با مناعت طبع هرگز در طول مدت زندگی اش به خاطر مال دنیا و مسائل مادی به کسی کرنش نکرد و به این خاطر مدح کسی را نگفت .و از همه تعریف و تمجید میکردو همه را با نام خیر یاد میکرد ،شاید کسی به خاطر نداشته باشد که او حتی یک بار از کسی گلایه کند و یا از کسی بد بگوید او حتی اگر از کسی رنجشی میدید و خاطرش آزرده میشد،این رنج و آزردگی را با سکوت بزرگوارانه ای تحمل میکرد.تاج از استادانش با احترام فراوانی یاد میکرد . با دوستانش با مهربانی و عطوفت رفتار میکرد و حتی تا آخرین روز های عمرش به اغلب دوستانش سرکشی و احوال پرسی میکرد .او با شاگردانش نیز عطوف و مهربان بود و مانند پدری خود را موظف به غمخواری آنان می دانست.شادروان تاج در زندگی یک همسر اختیار کرد و همیشه از او به عنوان یک کدبانو ی خانه دار مهربان و دلسوز که موجب و موجد گرمی کانون خانوادگی اوست نام می برد.خداوند به تاج از این همسر شش فرزند عطا کرد ؛چهار دختر به نام های :تاجی،پروین،هما،پروانه و دو پسر به نام های :همایون و جمشید

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

با سلام و درود محضر دوستان هنردوست، دراين پست به معرفي كاست راست پنجگاه مي پردازم و قسمتي از آن را براي دانلود ميگذارم،درابتدا توجه شما رابه مطلبي درمورد دستگاه راست پنجگاه جلب مي نمايم:

راست پنجگاه همانند نوا يكي از زيباترين دستگاه هاي موسيقي ايراني است كه متاسفانه حتي بيشتر از نوا متروك و مهجور مانده است و از زمان قديم تا كنون آنچنان كار خاصي روي اين دستگاه صورت نگرفته است فقط در چند دهه اخير اين دستگاه به دست استاداني چون محمد رضا لطفي وحسين عليزاده و پرويز مشكاتيان رونقي يافته است به طوري كه اولين اجراي راست پنجگاه در حافظيه شيراز توسط استاد لطفي و استاد شجريان اجرا شد همچنين چهار مضراب راست پنجگاه استاد عليزاده كه در آلبوم رازو نياز اجرا گرديده اولين چهار مضرابي است كه براي تار نوشته شده است

استاد شجريان در مورد اين دستگاه مي فرمايد: راست پنجگاه دستگاه مغانه است دستگاهي است كه در فرگاه پير مغان در جايي كه شكوه و عظمت هست بكار ميرود شكوه و عظمت دربر يا شكوه عظمت فرگاه يك پير طريقت در جايي كه همه اهل معنا هستند.  navabloghadi.blogspot.com

از اينجا تصنيف بت چين را دانلود نمائيد: (برروي عنوان راست كليك نموده سپس گزينه save target as  را بزنيد.)

شعرهاي استفاده شده دراين تصنيف را براي درك بهتر در زير آورده ام :

امشب ز غمت ميان خون خواهم خفت    از بستر عافيت برون خواهم خفت

باور نكني خيال خود را بفرست      تا در نگرد كه بي تو چون خواهم خفت

اي مه من اي بته چين  اي صنم            لاله رخا ظهر جبين اي صنم

تا به تودادم دل و دين اي صنم             بر همه كس گشته يقين

من زتو دوري نتوانم  ديگر            جانم از تو صبوري نتوانم ديگر

بيا حبيبم بيا طبيبم                                   بيا حبيبم بيا طبيبم

هركه ترا ديده زخود دل بريد               رفته زخودتا كه رخت را بديد

تير غمت چون بدل من رسيد        همچو بگفتم كه همه كس شنيد

من زتو دوري نتوانم  ديگر                    جانم از تو صبوري نتوانم ديگر

بيا حبيبم بيا طبيبم                                            بيا حبيبم بيا طبيبم

يا رب به خدايي خدائيت                                     آنگه به كمال كبريائيت

از عمر من آنچه هست بر جاي                          بستان و به عمر ليلي افزاي

هر برده عشق شد سرشتم                                    بي عشق مبادسرنوشتم

 دلا يكدم رها كن آب و گل                                          صلاي عشق در ده بهر دل

ز نور عشق شمع جان برافروز                                          رموز عشق از جانان بياموز

چو داوود آيت سرگشتگان خوان                                      زبور عشق بر آشفتگان خوان

درازل پرتو حسنت ز تجلي دم زد                         عشق پيدا شد و آتش به همه عالم زد

جلوه اي كرد رخت ديد ملك عشق نداشت              عين آتش شد ازين غيرت و بر آدم زد

عقل مي خواست كزان شعله چراغ افروزد             برق غيرت بدرخشيد و جهان بر هم زد

مدعي خواست كه آيد به تماشاگه راز                   دست غيب آمد و بر سينه نامحرم زد

ديگران قرعه قسمت همه بر عيش زدند                    دل غمديده ما بود كه هم بر غم زد

جان علوي هوس چاه زنخدان تو داشت                 دست در حلقه آن زلف خم اندر خم زد

حافظ آن روز طرب نامه عشق تو نوشت                      كه قلم بر سر اسباب دل خرم زد

عشق و شباب و رندي مجموعه مراد است          چون جمع شد معاني گوي بيان توان زد

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

   صدیق تعریف:شجریان های ضعیف نمود پیدا می کنند

بسیاری از شیوه های آوازی شبیه به شیوه خواننده نامدار ایرانی است که اتفاقا همه آنها شجریان های ضعیفی هستند که در دراز مدت نمود عینی پیدا می کنند .

وي گفت: شباهت ظاهری در بیان لحن آوازی که تا کنون رایج بوده هنر نیست بلکه ابداع شیوه ای نو در خواندن غنیمتی است که باید در جستجوی آن بود.

این مدرس آوازخاطر نشان کرد:یکی از ویژگی های آواز، تنوع در شیوه های آن است ولی به نظر می رسد که سبک وسیاق های دیگر آوازی در حال کم رنگ شدن است و تقریبا امروزه به دست فراموشی سپرده شده و هرکس که به قولی صدای خوبی برای خواندن دارد سعی می کند به شیوه خواننده نامدار موسیقی سنتی ایرانی بخواند و این یک ضعف اساسی در آواز است.  

وی داشتن تحصیلات موسیقی وتسلط کامل مدرس آواز به آموزش را اصلی جدا ناشدنی در هنر موسیقی دانست و افزود:دریک نگاهی کلی، شناخت و آگاهی، پایه واساس آموختن هنر موسیقی را تشکیل می دهدوقطعا"آواز"به عنوان یکی از ارکان اساسی در فراگیری هنر موسیقی نیاز به کارگاه های آموزشی دارد.

وی در انتقاد به برخی کلاس های آموزش آواز گفت: امروزه شاهد هستیم که آگاهی و احاطه کامل مدرس به شیوه های آموزش هنرموسیقی از جمله آواز رخت بربسته و در کمال تاسف کلاسهای آموزشی تنها به کمک خرجی برای معلم  تبدیل شده وبه عنوان شغل دوم به این هنر نگاه می شود ؛ وجود این مسئله یکی از جنبه های منفی درکلاس های  آموزشی است.    

"صدیق تعریف"در ادامه به تدریس غلط در آموزش اشاره کرد وگفت :به نظر من تدریس غلط،به نوعی اشاعه کج فهمی در فضای آموزشی است ؛ چراکه برخی از هنرجویان درطی سال ها آموزش تمام نیرو و انرژی خود را پای آموزش های غلط و این کج فهمی ها تلف می کنند و دراین بین وجود استاد آواز کار آزموده و با تجربه  بسیار ضروری است.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی برضرورت  در نظر گرفتن  الگوهای آموزش آواز گفت: اگرما یک نگاه دقیق به صد سال موسیقی معاصر در ایران داشته باشیم به خوبی متوجه می شویم که استادانی چون نور علی خان برومند ،استاد عبدالله خان دوامی ، سید حسین طاهر زاده ، اقبال آذر، تاج اصفهانی و حسن کسایی از جمله بزرگانی بودند و هستند که آموزش آواز را به شکل سیستماتیک و اصولی به روش شفاهی -که بهترین شکل و اصولی ترین شیوه آموزشی در مشرق زمین است-به شاگردان شان منتقل کرده اند و حاصل این تلاش  دردرازمدت تربیت افراد شاخص در فرهنگ غنی موسیقی امروز ایران بوده است ؛بنابراین وجود استادانی از این دست الگوهای معنوی مناسب برای فعالیت در عرصه موسیقی ایرانی به شمار می روند

منبع : مهر

 

                        كامبيز روشن روان: موسيقي ايران هيچگاه در سطح بين المللي مطرح نشده است

كامبيز روشن روان"، آهنگساز برجسته  يكي از مهم ترين دلايل مطرح نشدن موسيقي ايراني در سطح بين المللي را كيفيت هاي پايين ارائه اين موسيقي در اجراهاي مختلف دانست.


وي به ميراث خبر گفت:« زماني كه در داخل كشور كيفيت اهميت چنداني نداشته باشد، افرادي كه هم به جشنواره ها وهمايش هاي بين المللي و از طرف سازمان هاي دولتي اعزام مي شوند، كيفيت لازم را دارا نيستند. به همين دليل موسيقي ايراني كه از يك  سابقه غني برخوردار است، نتوانسته است در صحنه هاي بين المللي از جايگاه مناسبي كه شايسته آن است ، برخوردار شود

دبير بيست ودومين جشنواره موسيقي فجر ادامه داد:«اگر به صورت جدي و سيستماتيك  به مساله كيفيت توجه شود و برخلاف گذشته اجراي خوب آثار نسبت به تعداد آنها در اولويت قرار بگيرد، شناخت خوبي از موسيقي ما در خارج كشور ايجاد مي شود. البته ما براي شناساندن آن به ديگران بايد فعاليت و تبليغات مناسبي هم داشته باشيم
روشن روان با ابراز خرسندي از نامزد شدن"حسين عليزاده در جشنواره گرمي عنوان كرد:« اگر افرادي هم به اين شكل در سطوح بين الملل مطرح مي شود، مديون تلاش هاي فردي خود هستند تا اقدامات نظام مند وهدف دار

منبع : ميراث خبر

نوايي به ياد بهاري

بدون شك تلاش‌هاي زنده‌ياد استاد علي‌اصغر بهاري در سال‌هايي كه مي‌رفت ويولن و توانايي‌ها و قابليت‌هايش جاي كمانچه را بگيرد، هيچوقت از ذهن تاريخ موسيقي ايران بيرون نمي‌رود. در واقع او به عنوان يك هنرمند متعهد يك سنت فرهنگي ـ موسيقايي را از دوره‌اي به دوره‌اي ديگر منتقل كرد و باعث حفظ جايگاه اين ساز شد. به همين دليل نسل‌هاي بعد از او اين شيوه را پيروي كردند و كمانچه‌نوازهاي بهاري ماندگار شد. آلبوم «به ياد استاد بهاري» بداهه‌نوازي كمانچه درويش رضا منظمي در واقع گوياي همين نكته و بيانگر ارادت نوازنده‌‌اي چيره‌دست مانند منظمي به مرحوم استاد بهاري است. در بروشور سي‌دي اين اثر به نقل از منظمي، دليل خلق اين اثر چنين آمده است: «از سفر شمال به تهران برمي‌گشتم. در مرقد امامزاده طاهر كرج درنگ و تاملي كردم و بر مزار استاد حضرت بهاري دعا و فاتحه‌اي خواندم. ياد آن صورت جذاب و نگاه معصومانه، آن رفتار زيبا و... وجودم را انباشت و تا رسيدن به منزل، غرق در آن خاطرات شيرين و روحاني بودم. كمانچه را برداشتم و از دخترم خواستم وسايل ضبط را آماده كند. مي‌خواستم از آن حضور معنوي و جذبه شيرين و پركشش خاطره هميشه ماندگار استاد بهره‌اي ببرم و سازي از براي اهل دل بنوازم كه اگر خدا بخواهد، به يادگار بماند.» اين اثر در واقع روايتي ديگر است از شيوه كمانچه‌نوازي استاد بهاري. روايتي به سرپنجه باسابقه درويش‌رضا منظمي كه متولد 1322 لرستان است. در اين آلبوم، منظمي قطعاتي را در ابوعطا، بيات اصفهان، افشاري، شور سه‌گاه، چهارگاه و بيات ترك اجرا كرده است. ضمن اينكه در قطعه پاياني علاوه بر نوازندگي، آواز هم خوانده است.

سخنراني دكتر حسين عمومي در كنسرواتوار تهران

موضوع سخنراني عمومي، استاد دانشگاه ارواين در كاليفرنيا ونوازنده ني، در اين برنامه با عنوان "تحقيق درباره ساختار سازهاي ني و تمبك "است.همچنين در اين برنامه شاهين  مهاجري (محقق و نوازنده تمبك)  نيز سخناني  را ارائه مي دهد.

در اين برنامه علاوه بر سخنراني عمومي، احمد مستنبط(تمبك)،سجاد پورقناد (سه تار) و علي نجفي(ني) قطعاتي ازساخته هاي  بيگجه خاني و صبا  را با استفاده از ني كليد دار و تمبك كوكي اجرا  مي كنند.

پايان بخش اين برنامه اجراي موسيقي توسط دكتر حسين عمومي است.همچنين ديدن اين برنامه براي عموم علاقه مندان رايگان است.

منبع : هنر وموسيقي

 

                       خانه موسیقی بانوان تاسیس شود

با توجه به تعداد بالای خانم های اهل موسیقی در کشور و به منظور رسیدگی به امور آنان،شاید بهتر باشد یک خانه موسیقی مختص بانوان تشکیل شود.

پری ملکی با بیان این مطلب گفت : انواع بزرگداشت ها برای آقایان اهل موسیقی برگزار می شود ولی آیا تاکنون اتفاق افتاده است که از یک موسیقیدان زن هم تقدیری به عمل آید؟

این خواننده افزود: در جشن اخیر خانه موسیقی ، از خانم پری صابری در مورد موسیقی ایران نظر خواهی کردند ، در صورتی که ایشان متخصص تئاتراست.آیا در کشور ما یک خانم موسیقیدان نبود که از او نظر خواهی شود؟

سرپرست گروه خنیا در ادامه با اشاره به جشنواره موسیقی فجر امسال گفت:انتظار می رفت ، مسئولان جشنواره احترام پیشکسوتان را حفظ کنند اما هر سال دریغ از سال پارسال چراکه انتخاب گروهها در این جشنواره ، سلیقه ای صورت گرفته است. پری ملکی در پایان چنین اظهار داشت :موسیقی در کشور ما مردسالارانه است و کمترین احترامی به خانمهای موسیقیدان گذاشته نمی شودوعامل اصلی این موضوع نیز آقایان اهل موسیقی کشورهستند ؛ زیرا تا زمانی که اعضای یک خانواده احترام یکدیگر را حفظ نکنند ،دیگران نیز احترامی برای آنان قائل نخواهند بود. 

   خبرگزارى مهر

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

22 تصنيف محمد رضا شجريان در ميان 100 اثر تاريخ موسيقي قرار دارد كه قرار است از سوي انتشارات سروش در قالب  4 سي دي انتشار عمومي يابد.

روابط عمومي مركز موسيقي صدا و سيما با ارسال نمابري به همشهري آنلاين، با اشاره به اين خبر به نقل از رئيس مركز موسيقي صدا و سيما آورده است: اولين سي دي از اين چهار آلبوم مراحل ميكس را پشت سر گذاشته و به زودي براي بهره برداري و پخش به شبكه هاي صدا و سيما ارسال مي شود.

پيريايي رئيس مركز موسيقي صدا و سيما با اشاره به استفاده رسانه‌اي از اين آثار ياد آورشد: آثار منتخب علاوه بر انتشار در بازار موسيقي ، براي استفاده شبكه هاي صوتي و تصويري در اختيار آرشيو مركزي صدا و سيما قرار خواهد گرفت .

رئيس مركز موسيقي صدا و سيما افزود: در انتشار اين آثار به ترتيب رتبه‌اي در جدول نتايج مد نظر نبوده و سعي داشته‌ايم اين 100 اثر به نحوي در چهار آلبوم تقسيم شود كه هر آلبوم به طور مجزا از تمام گونه‌هاي موسيقي اعم از سنتي، كلاسيك، پاپ، فولكلور،‌‏ همچنين از آثار تمامي افراد صاحب نام در عرصه آهنگسازي و خوانندگي برخوردار باشد، به عنوان مثال از استاد "شجريان" كه قريب به 22 اثر از 100 اثر به آثار وي تعلق دارد، قطعاتي در هر كدام از اين چهار آلبوم گنجانده شود .

در اولين آلبوم قطعاتي چون اي ايران(شجريان)، سپيده (شجريان)، نيلوفرانه (افتخاري)، آتش در نيستان (شهرام ناظري)، ولايت عشق (محمد اصفهاني)، گلپونه‌ها (زنده ياد ايرج بسطامي) ، بيداد همايون (شجريان)، ني نوا (حسين عليزاده)، مرغ سحر (شجريان)، كاروان(بنان)، هواي گريه (همايون شجريان)، دل آرا، تمناي وصال (مختاباد)، عشق الهي(عصار)، ايران، كيش مهر (شهرام ناظري)، آتش كاروان (شهرام ناظري)، موسيقي سريال امام علي (ع) (فرهاد فخر الديني)، اين پيروزي خجسته باد (گلريز)، گنجانده شده است.

گزارش همشهري آنلاين حاكيست كه يك نظر سنجي اوايل تابستان از سوي مركز موسيقي صدا و سيما از بيش از 1000 موزيسين و نوازنده وخواننده انجام شد كه در نهايت استاد محمد رضا شجريان با 22 تصنيف به عنوان نفر اول اين فهرست انتخاب شدند. پس از ايشان، استاد بنان به عنوان دوم دست يافتند. مركز موسيقي تاكنون فهرست بقيه آثار و رده بندي آن راانتشار عمومي نداده است

منبع : همشهري

 

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

 

                                       

                                  

استاد حسین علیزاده در سال 1330 در تهران به دنیا آمد. در هنرستان موسیقی ملی نزد هوشنگ ظریف، علی اکبر شهنازی و حبیب الله صالحی به فراگیری تار پرداخت . پس از دریافت دیپلم از هنرستان در سال 1349 به گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران راه یافت و نزد اساتیدی همچون اکبر شهنازى، نورعلى برومند، یوسف فروتن، عبدالله دوامى، هوشنگ ظریف و ... فراگیری موسیقی ایرانی را ادامه داد. 

 

در دوران تحصیل با ارکستر ایرانی تالار رودکی همکاری داشت. و از فصل هنری 1352-51 با گروه های مرکز حفظ و اشاعه موسیقی در جشن هنر شیراز به اجرای برنامه پرداخت. در سال 1355 به اتفاق پرویز مشکاتیان گروه عارف را تشکیل داد و برنامه های متعددی را در داخل و خارج از کشور به اجرا درآورد.

 

او خود نیز همیشه در جست و جوى راههاى دیگرى بوده که دیگران نرفته اند در این سالها علیزاده استعداد خود را محدود به تقلید و تکرار فرم هاى گذشتگان نکرده و در جست و جوى راههاى تازه تر بوده است استاد علیزاده بر خلاف بسیاری دیگر از هنرمندان که فقط به اجرای موسیقی به شکل کاملا" سنتی آن می پردازند، نوآوری هایی داشته است. مانند ابداع مقام داد وبیداد ( گوشه داد از ماهور و بیداد از همایون، آلبوم های راز نو با همکاری گروه هم آوایان و زمستان است با صدای استادشجریان) همچنین اجرای پلی فونیک آواز ایرانی ( رازنو، آوای مهر و ...)

 

استاد علیزاده در سال های اخیر در آلبوم های "زمستان است" ، " بی تو به سر نمی شود" و "فریاد" با استادشجریان ،کیهان کلهر و همایون شجریان به عنوان سرپرست گروه و آهنگساز همکاری داشته است.

 

فعالیت های هنری استاد:

سرپرستی گروه های همنوازی مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ، سرپرستی گروه شیدا، گروه عارف و گروه سازهای ملی، شرکت در چهار دوره هنر شیراز، شرکت در اجرای باله گلستان اثر موریس بژار کنسرت ها: کنسرت نوا ( جشن هنر شیراز)، شورانگیز ( تالار وحدت)، کنسرت به نفع زلزله زدگان گیلان( تالار وحدت)، کنسرت به نفع شورای کتاب کودک ( تالار وحدت، فرهنگسرای بهمن)

خارج از کشور:

فستیوال لوس آنجلس، فستیوال هنرهای شرق بولونیا ( ایتالیا)، کنسرت در مراسم افتتاح شهر موسیقی ( پاریس)، کنسرت در موزه واشنگتن، کنسرت به دعوت موسسه جهانی موسیقی( نیویورک) کنسرت های گوناگون در رادیو فرانسه، بلژیک، سوئد، کنسرت در دانشگاه سیاتل (آمریکا) ، دانشگاه ییل (آمریکا)، آلبرت هال لندن، کنسرت با هنرمندان هندی در لوس آنجلس و سانفرانسیسکو.

 

فعالیتهای آمورشی :

تدریس در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مرکز حفظ و اشاعه موسیقی، کانون فرهنگی- هنری چاووش، هنرستان موسیقی، و کلاسهای خصوصی، عضویت در هیات علمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، ریاست هنرستان موسیقی(پسران)

خارج از کشور:

تجزیه و تحلیل موسیقی ایران در مراکز آموزشی و هنری آلمان و فرانسه، شرکت در سمینار شرق شناسی دانشگاه یو. سی. ال. ای. (آمریکا)، دانشگاه سیاتل (آمریکا).

 

آثار آموزشی:

ده قطعه برای تار( کتاب، چهار جلد)، ردیف میرزا عبدالله ( اجرا با تار و سه تار)، دستور سه تار( کتاب)، آموزش سه تار ( اجرای کتاب اول و دوم هنرستان)، ردیف مقدماتی ( کتاب سوم هنرستان).

هم نوایی برای سازهای ایرانی:

نوا، سواران دشت امید، حصار، سرودهای آذربایجان، شورانگیز، راز و نیاز. صبحگاهی، نوبانگ کهن و آوای مهر.

تکنوازی(شیوه سنتی):

ماهور(تار) و سه گاه ( هجرانی) ‌‌‌‌"تار"

تکنوازی ( شیوه ابداعی):

ترکمن ( سه تار)، پایکوبی (سه تار)، هم نوایی ( تار)، نوا (تار)، همایون( سه تار)، راست پنجگاه(تار) و چهارگاه و بیات ترک.

ارکسترال:

نی نوا، عصیان، واریاسیون های کردی.

موسیقی فیلم:

چوپانان کویر ( حسین مجوب)، دلشدگان ( علی حاتمی) ، گبه ( محسن مخملباف)، زمانی برای مستی اسب ها و لاک پشت ها هم پرواز می کنند ( بهمن قبادی)، میراث کهن، زشت و زیبا( احمد رضا معتمدی)

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

                  براي دانلود پوسترها كليك نمائيد

براي مشاهد و دانلود  wallpaper  ها بر روي آنها كليك نمائيد


موضوعات مرتبط: انقلاب و دفاع مقدس
[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

آزمون نهايي شركت كنندگان براي كارگاه آواز محمدرضا شجريان از چهارشنبه‌ي هفته‌ي جاري تا شنبه هفته‌ي آينده به مدت چهار روز ( 22 تا 25 آذر ماه ) برگزار مي‌شود.

با پايان بررسي فرمهاي ثبت نام 1270 شركت كننده براي كارگاه آواز محمدرضا شجريان كه توسط چهار داور منتخب اين استاد آواز ايران صورت گرفت.

همچنين طي تماس ايسنا با روابط عمومي فرهنگستان هنر اعلام شد كه از ميان افراد متقاضي 350 نفر انتخاب شدند كه در آزمون نهايي صدا شركت مي‌كنند.

بنا بر اين گزارش، اين آزمون قرار است در مجموعه‌ي فرهنگي هنري فرهنگستان هنر و خانه موسيقي طي روزهاي اعلام شده، برگزار شود.

 

گفتني است پيش از اين داوران اين كارگاه حميدرضا نوربخش، مظفر شفيعي، علي جهاندار و محسن كرامتي معرفي شدند

منبع : ايسنا

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

بیست‌ویكم آذرماه، سال‌روز تولد احمد شاملو (ا. بامداد) است؛ شاعری كه ترجیح می‌داد شعر شیپور باشد؛ تا لالایی.

شاملو پس از نیما یوشیج، در جریان شعر نو ایران، با پراختن به شعر سپید، راه تازه‌ای را گشود.

سیمین بهبهانی درباره‌ی وزن در شعرهای شاملو معتقد است: شعرهای شاملو برخلاف آن‌چه شایع شده است، بی‌وزن نیستند، بلكه وزنی دیگرگونه و بیش‌تر در تطبیق با قوانین موسیقی در آن‌ها اعمال شده است كه آن‌ها ‌را از شعر منثور كاملا متمایز می‌كند. امروز اكثر شاعران جوان ما به شعر منثور روی آورده‌اند. باید این نكته را در نظر داشته باشند كه یكی از مهم‌ترین عوامل ایجاد تخیل در شعر وزن است. اگر آن‌را از شعر منتزع كنیم، باید عوامل دیگر شعر از قبیل عاطفه و اندیشه و احساس و تخیل را چنان قوی كنیم كه فقدان یكی از عناصر چندان آسیب‌رسان نباشد و این كار آسانی نیست.

او در ادامه متذكر می‌شود: ای كاش این نكته را سال‌ها پیش متذكر شده بودند و وزن را تنها در دوایر محدود خلیل بن احمد و شمس قیس نسنجیده بودند و شعر زیبای شاملو را به‌علت خروج از این دوایر بی‌وزن نمی‌خواندند، تا جواز ورود هر گوش موسیقی‌ناشناس و هر گلوی خارج‌خوانی به محدوده‌ی ذوقی شعر صادر نمی‌شد. این را دوباره مؤكد می‌كنم: شعر شاملو موزون است.

اما فریدون مشیری در بستر بیماری در پیام تسلیتش برای درگذشت شاملو به این موضوع اشاره كرده است: در آغاز كارش با این‌كه نوپرداز می‌آمد، می‌شد شعرهای او را در مایه‌ی شعر كلاسیك یا شعر قدیم ایران پذیرفت و در آن راه هم بسیار خوب درخشید و درخشیده بود. بعدها كه مطلقا به شعر نو رو آورد، موسیقی را از شعر كنار گذاشت. آثارش مثل گذشته مورد توجه اهل ادب نبود. پیشروی و تندروی او باعث شده بود خیلی‌ها روی خوش به او نشان ندهند. به‌هر حال هر جامعه‌ای پسندی دارد. پسند جامعه ما هنوز شعر قدیم است. اما او مطلقا به شعر قدیم توجهی نداشت و همین باعث شده بود مثل سابق مورد استقبال و توجه قرار نگیرد.

این شاعر افزوده است: او همیشه در خط نوپردازی بود … مسلما كسانی هم هستند كه شعر او را مورد تحسین قرار می‌دهند، بویژه جوانان. من برای شما از واقعیتی كلی حرف می‌زنم. نسلی كه الآن بیست‌ساله است، همچنان شاملو را دوست دارد، حتا او را می‌پرستد. ولی نسل من و نادر نادرپور و سایه (هوشنگ ابتهاج) و سیاوش كسرایی دیدگاه‌های متفاوتی با او داشت. او اعتقاد داشت شعر را با آهنگ نهایی كلمات عرضه می‌كند. آن موسیقی را كسی جز جوانان پیدا نكردند. مقالات زیادی در این زمینه نوشتند كه: ‌شاملو موسیقی را به درون كلام شعر برده است، همین امروز هم این حرف و حدیث‌ها هست.

مشیری در عین حال گفته است: من شاملو را به‌خاطر انتقادها و خنجركشی‌های كلماتش دوست دارم و تحسین می‌كنم، چرا ژكه شعرهای نوجویانه‌اش بسیار بهتر از شعرهای اولیه‌ی اوست. شعر او قطعا توانایی جهانی شدن را دارد؛ چراكه او به یك فراخنای وسیع در زمینه‌ی گفتار دست یافته بود. او غالبا با جهان و به زبان جهان حرف می‌زد و این سخن، سخنی پرمغز بود. وقتی می‌گوید: زخمی به من بزن / عمیق‌تر از انزوا؛ این دیگر حرف من و شما نیست. این آدم انزوا و زندان را حس كرده و چه‌بسا زند‌گی كرده است.

عبدالعلی دستغیب نیز درباره‌ی گرایش شعر شاملو به مسائل اجتماعی می‌گوید: در شعرهای غنایی فریدون توللی و نادر نادر‌پور كه در فاصله‌ی دهه‌ی ۲۰ تا ۵۰ سروده شده‌اند، نوعی عاطفه و احساس فردی می‌بینیم. تو گویی از این فاصله كه چند حادثه‌ی بزرگ روی داد، هیچ‌چیز رخ نداده است جز ماجرای سفرهای این شاعران از دیدار اشیا و مناظر و وصف رویدادهای عاشقانه‌ای كه بر ایشان گذشته بوده است. اما در شعرهای تغزلی شاملو هم سایه‌ای از مصایب زمان و رویدادهای اجتماعی و رنج آدمیان به‌وضوح مشاهده‌پذیر است.

این منتقد ادبی اعتقاد دارد: لحن شعرهای شاملو در بیش‌تر شعرهای از دهه‌ی ۲۰ تا دهه‌ی ۷۰، پیكارجو و حماسی است. این لحن حماسی حتا در تغزلات او نیز دیده می‌شود. كملات شعر زرین، سنگین، پرهیمنه و پرحركت است. مصراع‌ها و بیت‌ها موجاموج چون آبشار فرومی‌ریزد و مانند كوهه‌هایی از امواج دریا، سر بر می‌دارد و پیش می‌تازد.

اما یدالله رؤیایی درباره‌ی شاملو این‌طور اظهار نظر می‌كند: در میان شاعران نسل پس از نیما، او شاعری است كه بیش‌تر از همه به راز كلمه فكر كرد، و بیش‌تر از همه به راز كلمه نزدیك شد. از میان هنرمندان كلام، هنرمندان آفریننده كلامی، ‌شعر، شعر او بیش‌تر در جست‌وجوی واژ‌ه‌ها و سرگذشت‌شان بود، و در جست‌وجوی راز كلام ماند. كلام به‌معنای سخن. برخلاف نیما كه شعرش تفكر و جست‌وجوی راز شعر است.

این شاعر یادآور می‌شود: شاملو همه‌چیز را گفتن می‌دید. شعر را، و نوشتن را، و نویسش را، همه را گفتن می‌دید، و در قلمرو زبان می‌دید. زبان الفاظ و واژه‌ها و نه زبان علامت‌ها، و زبان را هم ابزار زبان می‌دید. و در ابزار زبان شور او همه برای لغت بود، شور لغت و جنون لغات بود كه تسلی‌ناپذیر بود. یك عطش بی‌تسكین كه به لغت سرایت می‌كرد، و لغت، در متن بی‌تاب می‌شد؛ بی‌تاب كلمه‌ها و سرگذشت‌شان، آواشان، مأواشان، جای لغت، و رابطه‌های لغت با لغتی دیگر.

ازسوی دیگر، محمد شمس لنگرودی، شاملو را شاعر دو چیز می‌داند؛ معصومیت و اقتدار.

او در توضیح بیش‌تر می‌گوید: به‌نظر من شعر شاملو به‌قول خودش، یك تعرض است به وهنی كه به ساحت آدمی رفته و معصومیت بشر را در طول تاریخ قربانی كرده است. خود او گفته است "آه، من حرام شده‌ام". این "من"‌، من فردی و شخصی نیست. من این حرف را به اعتبار مجموعه شعرهایش می‌گویم. تمام شعر شاملو درواقع اعتراض معصومانه‌ی یك آدم به وهنی است كه به ساحت او رفته است و می‌خواهد اقتدار انسانی به او برگردد. برای همین در شعر او یك دوگانگی وجود دارد؛ از تغزل و حماسه. به‌نظر من تغزل شعر شاملو بازتاب و نتیجه‌ی پایمال شدن معصومیت‌های بشری است و حماسه‌اش به‌خاطر گرایش و كششی است كه به بازگشت اقتدار بشری به او دارد.

محمود دولت‌آبادی نیز در مراسم به‌خاك‌سپاری شاملو در امام‌زاده طاهر كرج گفته است: احمد شاملو نه فقط یك شاعر بود، كه شاعرترین بود. احمد شاملو نه فقط اسوه‌ی زحمت و رنج و عذاب بود، كه عین عشق بود. ما درباره‌ی انسانی صحبت می‌كنیم كه در ابعادی گوناگون، حضوری همیشگی خواهد داشت.

احمد شاملو كه در ابتدا "ا. صبح" و بعد "ا. بامداد" تخلص می‌كرد، ۲۱ آذرماه ۱۳۰۴ در خیابان صفی‌علیشاه تهران به‌دنیا آمد و دوم مرداد ۱۳۷۹ درگذشت.

او در زمینه‌های مختلفی چون شعر، ترجمه، نمایش‌نامه و مطبوعات فعالیت داشت. همچنین در زمینه‌ی فرهنگ عامه "كتاب كوچه" را تألیف كرد.

"هوای تازه"، "دشته در دیس"، "ابراهیم در آتش"، "آیدا در آینه"، "مدایح بی‌صله" و "حدیث بی‌قراری ماهان" از مجموعه‌های شعر او هستند.

پی‌نوشت: در نگارش این مطلب از كتاب "بامدا همیشه" (یادنامه‌ی احمد شاملو) به‌كوشش آیدا سركیسیان استفاده شده است. 

    خبرگزارى ايسنا

 

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]
 

آلبوم اخیر حسین علیزاده و ژوان گاسپاریان جزو ۵ نامزد نهایی چهل و نهمین دوره جایزه گرمی در بخش موسیقی سنتی ملل شدند.

این آلبوم كه "به تماشای آب‌های سفید" نام دارد حاصل همكاری مشترك علیزاده با گاسپاریان است كه كنسرت آن هم دو سال قبل در كاخ نیاوران برگزار و آلبوم و سی دی آن هم از سوی انتشارات هرمس به بازار موسیقی عرضه شده است.

جایزه گرمی معتبرترین جایزه موسیقی در جهان است و از آن به عنوان اسكار موسیقایی یاد می‌شود.

پیش از این آلبوم "غزل‌دو" كیهان كلهر و نیز "فریاد"، حاصل همكاری شجریان، علیزاده، كلهر، نیز به بخش پایانی این جایزه راه یافتند، اما توفیق به دست آوردن جایزه نهایی را نیافتند.

                                       

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]
[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

با عرض سلام و ادب خدمت دوستان  عزیز ، در این پست قصد دارم دو سخنرانی دیگر از استاد حسین الهی قمشه ای را در باب عشق و جانبازی در راه حضرت دوست  جهت دانلود قرار دهم،امیدوارم مورد توجه شما واقع گردد.

عشق وجانبازی -۱                                         عشق و جانبازی -۲


موضوعات مرتبط: دکتر حسین الهی قمشه ای
[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]
[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

 

   khoshsiratt@yahoo.com      khoshsiratt@yahoo.com


موضوعات مرتبط: انقلاب و دفاع مقدس
[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

با نام خداوند مهربان و عرض سلام خدمت همه شما دوستداران هنر، امروز تصنيف    ز من نگارم  رو از آلبوم دولت عشق  خدمت شما عزيران معرفي كنم كه البته اين تصنيف در كاست آهنگ وفا با حضور همايون شجريان نيز بازخواني شده است.

اين تصنيف زيبا و دلنشين دردستگاه ماهور اجرا شده است، بنده اين تصنيف زيبا را از كاست دولت عشق برايتان آورده ام .

لینک دانلود-دانلود نمائيد: (برروي عنوان راست كليك نموده سپس گزينه save target as  را بزنيد.)--

 شعر: ملک الشعرای بهار                  آهنگ : درویش خان

زمن نگارم عزيزم خبر ندارد
به حال زارم عزيزم خبر ندارد
خبر ندارم من از دل خود
دل من از من عزيزم خبر ندارد
دل من از من عزيزم خبر ندارد
كجا رود دل عزيز من آخ كه دلبرش نيست
كجا رود دل عزيز من آخ كه دلبرش نيست
كجا پرد مرغ عزيزم كه پر ندارد
كجا پرد مرغ عزيزم كه پر ندارد
امان از اين عشق عزيز من آخ فغان از اين عشق
امان از اين عشق عزيز من آخ فغان از اين عشق
كه غير خونِ جگر ندارد
كه غير خونِ جگر ندارد
همه سياهی ، همه تباهی ، مگر شب ما سحر ندارد
بهار مضطر عزيز من ، آخ، منالُ ديگــــــر
كه آه و زاری اثر ندارد ، جز انتظار و جز استقامت
وطن علاج دگـــر ندارد
زهر هر دو سر بر سرش بكوبد
كسی كه تيغ دو سر ندارد

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

با سلام و درود محضر همه عزیزان و دوستان هنردوست، در این پست بنده لوگوی سرعشق را جهت معرفی در وبلاگ قرار داده ام و اگر دوستی از وبلاگ نویسان عزیزتمایل داشت   می تواند لوگوی سرعشق را در وبلاگ خود بگذارد و لینک لوگوی خود را برای اینجانب ارسال نماید(در قسمت نظرات) تا در وبلاگ بگذارم،با تشکر فراوان از هنرمند عزیز آقای محسن خوش سیرت که زحمت طراحی این لوگو را کشیده اند.با استفاده از کد زیر لوگو را در وبلاگتان قرار بدهید.  

لوگوي وبلاگ سرعشق

***************************

براي ديدن اندازه واقعي روي پوستر كليك نمائيد

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]
[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

سلام بر شما دوستان مهربان،علاقه وافر به بنده ابن سینا موجب شد تا هرمطلبی که در دسترس بنده می باشد ،در وبلاگ بگذارم تا دوستان استفاده نمایند. 


ادامه مطلب
[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]
[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]
[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

 ، فیلم و سریال کره ای ، ارزان ، عید غدیر خم ، عید قربان ، ایلجیما ، یی سان ، 2008 ، هوانگ ، مورتال کومبات ، هفت شمشیرزن بهشتی ، نیمی خدایی و نیمی شیطانی ، رزمی ، چینی ، فروشگاه اینترنتی ، بازارصفا ، تجارت الکترونیک ، خرید نقدی ، فیلم و سریال خارجی ، عاشقانه ، اکشن ، فیلم هندی زیرنویس فارسی

انیمیشن , فیلم , فیلم و سریال کره ای , فیلم های 2008 , فروشگاه اینترنتی , فروشگاه اینترنتی , فروشگاه الکترونیکی , فروشگاه آنلاین , فروشگاه سی دی , فروشگاه مجازی , فروشگاه نرم افزار , فروشگاه بازی , فروشگاه های اینترنتی , فروشگاه cd , فروشگاه سی دی , فروشگاه خرید , فروشگاه اینترنتی بازی , فروشگاه انترنتی , فروشگاه آن لاین , فروشگاه بازی , فروشگاه تهران , سایت فروشگاه , خرید اینترنتی , فروش اینترنتی , پرداخت اینترنتی , خرید و فروش اینترنتی , خرید اینترنتی بازی , خرید اینترنتی سی دی , خرید بازی , خرید و فروش , خرید پستی , خرید سی دی , خرید آنلاین , خرید نرم افزار , سایت خرید , خرید cd , خرید سیدی , خرید پستی بازی , فروش پستی , فروش فیلم , فروش dvd , فروش نرم افزار , فروش سی دی , فروش اینترنتی , فروش بازی , فروش دی وی دی , فروش cd , فروش آنلاین , فروش سی دی , فروش بازی , بهترین سی دی , سی دی نرم افزار , سفارش سی دی , خرید سی دی بازی , فروشگاه اینترنتی سی دی , بهترین سی دی , خرید پستی سی دی , سی دی هک , سی دی اموزش زبان , فروشگاه سیدی , دیکشنری آنلاین , آموزش آنلاین , خرید آن لاین , فروشگاه آن لاین , فروش آن لاین , خرید آنلاین بازی , آموزش زبان انگلیسی , آموزش کامپیوتر , آموزش فتوشاپ , آموزش نرم افزار , آموزش برنامه نویسی , آموزش زبان انگلیسی , آموزش ویندوز , آموزش انگلیسی , آموزش الکترونیکی , آموزش سخت افزار ، تحویل درب منزل , خرید بازی جدید , خرید پستی آموزش زبان انگلیسی در خواب , بهترین سایت فروشگاه آنلاین , بهترین فروشگاه اینترنتی , خرید پستی تحویل در محل , سی دی اورجینال , فیلم و سریال ارزان
فروشگاه اینترنتی و مرکز تجارت الکترونیک بازارصفا

download نرم افزار - دانلود نرم افزار - دانلود برنامه - برنامه موبایل - آموزش نرم افزار - نرم افزار رایگان - دانلود نرم افزار موبایل - نرم افزار سونی اریکسون - برنامه های نوکیا - نرم افزار هک - نرم افزار جدید - آموزش برنامه نویسی - برنامه جاوا - برنامه هک - دانلود برنامه موبایل - برنامه گوشی - برنامه برای موبایل - دانلود رایگان نرم افزار - نرم افزار جاوا - نرم افزار فارسی - نرم افزار گوشی - برنامه های جاوا - دانلود نرم افزار موبایل - برنامه جدید - نرم افزار برای موبایل - نرم افزار کامپیوتر - برنامه حسابداری - کرک نرم افزار - نرم افزار ترجمه - بهترین نرم افزار - نرم افزار فلش - نرم افزار تلفن - نرم افزار قرآن - نرم افزار مجانی - برنامه درسی - برنامه 3250 - نرم افزار مبایل - انواع نرم افزار - نرم افزار 118 - داونلود نرم افزار - برنامه n70 - نرم افزار هلو - هتلداری - آموزش هتلداری - پروژه it - پروژه c - c پروژه - پروژه vb - پروژه ها - پروژه های آماده - پروژه های دانشجویی - انواع نرم افزار - پروژه های برنامه نویسی - پروژه - برنامه نویسی - asp.net - سی - پروژه های آماده - c پروژه - سایت - قیمت - htt - ایران - ایران - سیار - برنامه نویسی - پروژه it
adsl انترنت - آموزش اینترنت - اعتبار کارت اینترنت - افزایش اعتبار کارت اینترنت - اموزش اینترنت - ایران اینترنت - اینترنت adsl - اینترنت dvb - اینترنت بدون کارت - اینترنت رایگان - اینترنت شبکه - اینترنت مجانی - اینترنت نرم افزار - اینترنت پر سرعت - اینترنت پر سرعت adsl - اینترنت پرسرعت - اینترنت پرسرعت adsl - اینترنت چیست - برنامه سرعت - بی نهایت کردن کارت اینترنت - بینهایت کردن کارت اینترنت - تقاضا خدمات اینترنت موبایل ایران پاسخگو - تلفن اینترنت - خدمات اینترنت - خدمات اینترنت ماهواره ای - خدمات اینترنت پر سرعت - خدمات اینترنت پرسرعت - خدمات اینترنتی - خدمات اینترنت - خرید کارت اینترنت - دائمی کردن کارت اینترنت - دانلود اینترنت - دانلود سرعت - دانلود پر سرعت - درباره اینترنت - سایت اینترنت - فروش کارت اینترنت - کارت اینترنت - کارت اینترنت رایگان - کارت اینترنت مجانی - کامپیوتر اینترنت - ماهواره اینترنت - مقاله اینترنت - نامحدود کردن کارت اینترنت - نرم افزار سرعت - هک اینترنت - هک کارت اینترنت - هک کردن کارت اینترنت - کارت اینترنت - شبکه های بیسیم - برق - این - شبکه - سی - Lan - بیسیم - ارتباط - IRAN - iran
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آموزش فتوشاپ - آموزش حرفه ای فتوشاپ - آموزش کامل فتوشاپ - فتوشاپ pdf - آموزش فتوشاپ 8 - دانلود آموزش فتوشاپ - کتاب آموزش فتوشاپ - آموزش فتوشاپ 7 - آموزش رایگان فتوشاپ - آموزش پیشرفته فتوشاپ - آموزش افکت های فتوشاپ - آموزش ترفندهای فتوشاپ - آموزش فوتوشاپ - آموزش فلش - آموزش flash - آموزش flash mx - آموزش فلش کردن - آموزش فلش mx - آموزش فلش ام ایکس - آموزش نرم افزار فلش - آموزش کامل فلش - آموزش flash 8 - آموزش ساخت فلش - کتاب آموزش فلش - آموزش ماکرومدیا فلش - آموزش فلش رایگان - آموزش حرفه ای فلش - اموزش فلش - آموزش کامل flash - آموزش فلاش - طراحی سایت - طراحی وب سایت - آموزش طراحی سایت - آموزش طراحی وب سایت - نرم افزار طراحی سایت - آموزش طراحی سایت با - gif آموزش - تبلیغات - گرافیک - فروشگاه - تبلیغات x - فروشگاه اینترنتی - سایت - فروشگاه اینترنتی
نوت بوک - قیمت نوت بوک - فروش نوت بوک - خرید نوت بوک - نوت بوک سونی - نوت بوک توشیبا - نوت بوک دست دوم - ایران نوت بوک - راهنمای خرید نوت بوک - نمایندگی نوت بوک - نوت بوک مجانی - فروش اقساطی نوت بوک - لیست قیمت نوت بوک - نوت بوک دل - کیف نوت بوک - نوت بوک اقساطی - نوت بوک رایگان - گارانتی نوت بوک - باتری نوت بوک - بهترین نوت بوک - نوت بوک فوجیتسو زیمنس - نوت بوک چیست - زیگورات نوت بوک - لپ تاپ نوت بوک - acer نوت بوک - نوت بوک فوجیتسو - فروش قسطی نوت بوک - هارد نوت بوک - نت بوک - فروش نت بوک - لپ تاپ - قیمت لپ تاپ - فروش لپ تاپ - خرید لپ تاپ - قیمت لپ تاپ - لپ تاپ سونی - لپ تاپ دست دوم - لپ تاپ توشیبا - راهنمای خرید لپ تاپ - لپ تاپ قسطی - انواع لپ تاپ - کیف لپ تاپ - لیست قیمت لپ تاپ - لپ تاپ ارزان - نمایندگی لپ تاپ - پارس لپ تاپ - فروشگاه لپ تاپ - لپ تاپ رایگان - لپ تاپ asus - لپ تاپ سونی - بهترین لپ تاپ - بهترین لپ تاپ - لپ تاپ توشیبا - لپ تاپ نوت بوک - ایران لپ تاپ - باطری لپ تاپ - لپ تاپ toshiba - لپ تاپ قسطی - میز لپ تاپ - لیست قیمت لپ تاپ - قطعات لپ تاپ - لپ تاپ مجانی - باتری لپ تاپ - نمایندگی لپ تاپ - کیف لپ تاپ - رم لپ تاپ - لپ تاپ فوجیتسو - لپ تاپ acer - لپ تاپ زیمنس - لپ تاپ خوب - لپ تاپ دست دو - فروش اقساطی لپ تاپ - هارد لپ تاپ - مشخصات لپ تاپ - قیمت انواع لپ تاپ - سه لپ تاپ - لپ تاپ های سونی - لپ تاپ چیست - لپ تاپ چیست - لپ تاپ چیست - لپ تاپ نقش - لپ تاپ دسته دوم - فروش قسطی لپ تاپ - قیمت لپ تاپ سونی - کامپیوتر لپ تاپ - خرید و فروش لپ تاپ - تعمیر لپ تاپ - فروش لپ تاپ دست دوم - انتخاب لپ تاپ - گارانتی لپ تاپ - لپ تاپ اقساط - بلوتوث لپ تاپ - لپ تاپ amd - مقالات راجع به لپ تاپ toshiba - پایتخت لپ تاپ - لپ تاپ ایران - بازار لپ تاپ - لپ تاپ اچ پی - لپ تاپ ایسر - لپ تاپ فوجیتسو زیمنس - درایور لپ تاپ - تعمیرات لپ تاپ - مش - فروشگاه - مشاور - تلوزیون - قیمت - مشاوره - iran - Iran - IRAN - htt
آدرس سایت - آموزش ساخت وب سایت - آموزش طراحی سایت - آموزش طراحی وب سایت - ادرس وب سایت روزنامه ورزشی نود - ارزیابی وب سایت - ایجاد وب سایت - بهترین سایت - بهترین وب سایت - ثبت سایت - ثبت وب سایت - داشتن وب سایت - دانلود وب سایت - ساخت سایت - ساخت وب سایت - ساخت وبسایت - ساختن وب سایت - سایت - سایت 118 - سایت آموزش - سایت آموزش و پرورش - سایت آموزش وپرورش - سایت آموزشی - سایت احمدی نژاد - سایت اس ام اس - سایت الف - سایت امام رضا - سایت امروز - سایت انتخاب - سایت انتخابات - سایت ایران خودرو - سایت ایرانسل - سایت ایرانی - سایت باحال - سایت بازتاب - سایت بازی - سایت بازیهای آسیایی - سایت بازیهای آسیایی دوحه - سایت بازیگران - سایت بانک تجارت - سایت بانک سپه - سایت بانک صادرات - سایت بانک کشاورزی - سایت بانک مرکزی - سایت بانک مسکن - سایت بانک ملت - سایت بانک ملی - سایت بسیج - سایت بورس - سایت تبیان - سایت تخصصی موبایل - سایت ترانه - سایت ترجمه - سایت تفریحی - سایت توپ - سایت ثبت احوال - سایت جدید - سایت جک - سایت جوک - سایت حوزه - سایت خبری - سایت خفن - سایت خوانندگان - سایت دانشگاه آزاد - سایت دانشگاه آزاد اسلامی - سایت دانشگاه ازاد - سایت دانشگاه ازاد اسلامی - سایت دانشگاه تربیت مدرس - سایت دانشگاه تهران - سایت دانشگاه جامع - سایت دانشگاه پیام نور - سایت دانلود - سایت دوست یابی - سایت دوستیابی - سایت رایگان - سایت رشد - سایت رهبری - سایت روزنامه همشهری - سایت ریاست جمهوری - سایت سازمان سنجش - سایت سازمان مدیریت - سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی - سایت سایپا - سایت سرگرمی - سایت سنجش - سایت شخصی - سایت شرکت مخابرات - سایت شهرداری - سایت شهرداری تهران - سایت شیمی - سایت عکس - سایت علمی - سایت فارسی - سایت فدراسیون فوتبال - سایت فیلم - سایت کانون - سایت کتاب - سایت کتابخانه ملی - سایت کودک - سایت کودکان - سایت مجانی - سایت مجلس - سایت مخابرات - سایت مخابرات ایران - سایت مداحی - سایت مدرسه - سایت مدیریت - سایت مذهبی - سایت مقالات - سایت مقاله - سایت موبایل - سایت موزیک - سایت موسیقی - سایت نظام مهندسی - سایت نظام وظیفه - سایت نوکیا - سایت نیروی انتظامی - سایت ها - سایت های ایرانی - سایت های فارسی - سایت هواشناسی - سایت ورزشی - سایت وزارت بهداشت - سایت وزارت علوم - سایت وزارت کشور - سایت یاهو - سایت پتروشیمی - سایت پزشکی - سایت پلیس - سایت پیام نور - سایت پیامبر - سایت پیامبر اعظم - سایت چت - سایت گردی - طراحی سایت - طراحی وب سایت - طرز ساخت وب سایت - قالب سایت - قالب وب سایت - مدیریت وب سایت - معرفی سایت - معرفی وب سایت - میزبانی وب سایت - نقد و بررسی وب سایت - نی نی سایت - هک سایت - هک کردن سایت - وب سایت - وب سایت انتخاب - وب سایت ایرانی - وب سایت بانک ملت - وب سایت بانک ملی - وب سایت دانشگاه - وب سایت دانشگاه آزاد - وب سایت رایگان - وب سایت رسمی - وب سایت روزنامه - وب سایت سازمان مدیریت - وب سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی - وب سایت شخصی - وب سایت عموبورنگ - وب سایت فارسی - وب سایت کانون - وب سایت کتابخانه - وب سایت مجانی - وب سایت مخابرات - وب سایت مرکز - وب سایت هواپیمایی - وب سایت چیست - وبسایت - فروشگاه - قیمت - سیار - زمین - مش - سی - wan - زمین - خرید پستی - فروشگاه اینترنتی - یی سان - pet - htt - این - خرید پستی - فروشگاه اینترنتی
error مودم - imag گرفتن از هارد - modem مودم - raid هارد - sli مادربورد - آ اس رم - آ اس رم و توتی - آ رم - آاس رم - آس رم - آموزش مودم - آموزش مودم اسپای - آموزش نصب مودم - آموزش هارد - آموزش هارد به هارد - أفضل مودم - ا اس رم - اجزای داخلی هارد - ارور مودم - ارورهای مودم - اس رم - اسساسنامه رم - اسپیکر - اسپیکر کامپیوتر - اشکال ماوس - اضافة هارد دسک - اطلاعات در مورد هارد - اطلاعات دربار هارد کامپیوتر - اطلاعات مودم - اطلاعات هارد - افزایش سرعت مودم - افزایش رم - افزایش سرعت رم - افزایش سرعت مودم - افضل مودم - العاب میکی ماوس - الفاکس مودم - الماوس - انتخاب مادربورد - انتخاب هارد - انواع اسپیکر - انواع رم - انواع رم ها - انواع سی پی یو - انواع قطعات کامپیوتر - انواع مادر بورد - انواع مادربورد - انواع مانیتور - انواع ماوس - انواع مودم - انواع مودم adsl - انواع مودم ها - انواع هارد - انواع هارد دیسک - انواع هارد دیسک - انونی ماوس - ایران و رم - بازار قطعات کامپیوتر - بازیابی اطلاعات هارد - بازگرداندن اطلاعات هارد - بازیابی اطلاعات هارد - بازیابی اطلاعات هارد دیسک - بازیابی هارد - باشگاه ا اس رم - باشگاه رم - بالا بردن سرعت رم - بالا بردن سرعت مودم - بانک مودم - بایوس مادربورد - بد سکتور هارد - بدسکتور هارد - برنامج تقسیم هارد - برنامج کیبورد عربی - برنامج وصلة یو اس بی سکای 1 - برنامه مودم - برگرداندن اطلاعات هارد - بطاقة الفاکس مودم - به جای رم - به سوی رم - بهترین رم - بهترین قطعات کامپیوتر - بهترین مادربورد - بهترین مانیتور - بهترین رم - بهترین مادربورد - بهترین مودم - بهترین مودم adsl - بهترین هارد - بیزینس مانیتور - تاریخچه سی پی یو - تاریخچه مانیتور - تاریخچه ماوس - تاریخچه مودم - تاریخ رم - تاریخ رم باستان - تاریخچه رم - تاریخچه مادربورد - تاریخچه ماوس - تاریخچه مودم - تاریخچه هارد - تاریخچه هارد دیسک - تحقیق در مورد هارد - تحقیق درباره مادربورد - تر رم - تست رم - تست مادربورد - تست هارد - تعاریف مودم - تعریف فاکس مودم - تعریف کرت مودم - تعریف مودم - تعریف مودم موتورولا - تعریف یو اس بی - تعریفات مودم - تعمیر مانیتور - تعمیر هارد - تعمیر بد سکتور هارد - تعمیر مادربورد - تعمیر هارد - تعمیر هارد دیسک - تعمیرات هارد - تفاوت رم - تقسیم هارد - تقویت کننده رم - تلفن مودم - تنظیم مودم - تنظیمات مودم - تو رم - ثیمات میکی ماوس - جدیدترین مادربورد - حافظه رم - حافظه رم چیست - حافظه هارد - حافظه ی رم - حرکت ماوس - خالی کردن رم - خرابی هارد - خرید رم - خرید قطعات کامپیوتر - خرید مانیتور - خرید رم - خرید مادربورد - خرید مودم - خرید هارد - خطا مودم - خطا های مودم - خطاهای مودم - خطاهای مودم - خطای مودم - خطای مودم - دانلود درایور مودم - دانلود درایور مادربورد - دانلود درایور مودم - دانلود مودم - در باره مودم - در مورد رم - در مورد سی پی یو - در مورد مادربورد - در مورد مانیتور - در مورد ماوس - در مورد مودم - در مورد هارد دیسک - درایور مادربورد - درایور مودم - درایو مودم - درایور برای مودم - درایور مادر بورد - درایور مادربورد - درایور مودم - درایور مودم موتورولا - درباره رم - درباره مادر بورد - درباره مادربورد - درباره مانیتور - درباره ماوس - درباره مودم - درباره هارد - درباره هارد دیسک - درباره ی مادربورد - دستورات مودم - دفترچه مادربورد - دو مودم - دو هارد - دی وی دی با سی دی رام - دی رم - دی وی دی رم - را - راه انداز مودم - راه اندازی ماوس - رفع بد سکتور هارد - رم - رم 1 گیگ - رم 256 - رم 512 - رم ddr - رم ddr2 - رم
مش - ابرو - آرایش - گریم عروس - آرایش های خلیجی - آرایش های خلیجی - گریم عروس | فروشگاه عطر و ادکلن

موزش ASP.NETآموزش C# , c#.NETآموزش HTMLAssemblyآموزش ++Cآموزش Pascalآموزش Perlآموزش هک و ضدهکAction Scriptذخيره و بازيابی داده- ADO.NETترفند و آموزش IEآموزش VB , VB.NETآموزش ساختمان داده هااصول برنامه نویسیJava Scriptآموزش PHPدروس دانشگاهی(کامپیوتر)میکرو کنترلرCD , DVD , HD DVD , Disc Blu-ray , HVDآموزش اینترنتترفندهای رجیستریآموزش AutoCADآموزش 3D Studio Maxاصول طراحي وبپرتال ‌( پورتال )شناسایی و کشتن ویروسآموزش (ترفندهای ) ویندوزشبکهMonitorsGPRS - GPSMobileآموزش MAYAدانلود کتابخريد از فروشگاهآموزش زبان انگليسيآموزش Rational Roseآموزش آ‍ژاكس AjaxآموزشSql Server &l

سونی اریکسون - برنامه های نوکیا - نرم افزار هک - نرم افزار جدید - آموزش برنامه نویسی - برنامه جاوا - برنامه هک - دانلود برنامه موبایل - برنامه گوشی - برنامه برای موبایل - دانلود رایگان نرم افزار - نرم افزار جاوا - نرم افزار فارسی - نرم افزار گوشی - برنامه های جاوا - دانلود نرم افزار موبايل - برنامه جدید - نرم افزار برای موبایل - نرم افزار کامپیوتر - برنامه حسابداری - کرک نرم افزار - نرم افزار ترجمه - بهترین نرم افزار - نرم افزار فلش - نرم افزار تلفن - نرم افزار قرآن - نرم افزار مجانی - برنامه درسی - برنامه 3250 - نرم افزار مبایل - انواع نرم افزار - نرم افزار 118 - داونلود نرم افزار - برنامه n70 - نرم افزار هلو - نرم افزار - موبایل - تلفن گویا - v3 - دانلود - رستوران - نرم افزار رستوران - pocket pc - بازی - گیم نت - حقوق - EPLAN - crm - n73 - تلفن - مانیتور - اتوماسیون - سی دی - n71 - طراحی سایت - راننده - تبلیغات - n80 - فروش نرم افزار - قفل سخت افزاری - GSM Modem - n90 - نرم افزار موبایل - خط تولید - پروژه - دوربین - nokia - ccna - ups - کاغذ a4 - 7200 - siemens - bmw - نوکیا - ibm - 791 - 723 - نقاشی - بیسیم - زیمنس - زبان - فاکس - شمال - كتاب - بیمه - مسکن - نقشه - شیشه - نورد - خبري - چاپ cd - مدرک - رایت - نمايندگي - ساير خدمات - صنعت - تجارت الكترونيك - hysys - 6600 - وکالت - 423 - 884 - شيمي - لیزر - پودر - قالب - 477 - مدرس - هارد - فارس - کشتی - حراج - آموزش - امنيت - ترجمه - گل - عكاسي - مغازه - دانشجو - سیمان - سازگار - انديشه - دستگاه - لاستیک - موسيقي - كشاورزي - نقاشي - سنگ - سرمایه - عمران - آنلاین - قطعات - پزشكان - آلمانی - تصويري - بنزین - متخصصین - موسیقی - بازاريابي - جشنواره - بسته بندی - دانشگاه - کافی نت - فيش - فاكس - 541 - 674 - 621 - modem - 193 - webcam - Autocad - domain - sms - سانترال - استخدام بازاریاب - Perl - Script - bluetooth - Solidworks - multimedia - 508 - mp3 player - sony ericsson - mobile - جیپ - هود - سورس - منشی - اینترنتی - مزدا - فورد - 280 - ارقام - اتوکد - نساجی - درایور - اختراع - رانندگي - استخدام - دكوراسيون - آی بی ام - تزئينات - فوجیتسو - نقشه کش - 360 - سوزنی - 733 - پسته - كامپيوتر - نرمافزار - n95 - فونت - راهسازی - n92 - تلوزیون - آهن آلات - dictionary - لوازم - ظروف - ویزیتور - web design - 270 - رم - Ansys - کنکور - 244 - نقشه کشی - املاك - 765 - 626 - آشپزي - 381 - 862 - 337 - نساجي - کیش - خانه - هولوگرام - 206 - فروش قسطي - MBA - 138 - 546 - 250 - 343 - 260 - 197 - 887 - 831 - 121 - طراحی وب - 306 - 467 - موتور - داروخانه - بيمه - گوناگون - cpu - 695 - 742 - 124 - لباس عروس - انبارداري - طراحان وب - IBM LENOVO - MCSE - ايرانسل - 348 - 793 - FUJITSU SIEMENS - CISCO - افغانستان - كامپيوتر و قطعات - نورپردازی - لوازم انبي - خدمات اينترنت - طراحي WEB - گرافيك كامپيوتري - برنامه نويسي - خدمات شبكه - پرينتر و اسكنر - DVD و CD - تعمير و نگهداري - خريدار كامپيوتر - مجله و كتاب - كامپيوتر دست دوم - تصادفي - صوتي تصويري - طلا و جواهر - فرش و موكت - چوبي و فلزي - لوازم بچه گانه - لوازم اتاق خواب - حراج خانگي - لوازم التحرير - تجهيزات پزشكي - لوازم مهندسي - لوازم ورزشي - ادوات موسيقي - لوازم گوناگون - فني و حرفه اي - تدريس خصوصي - آموزشگاه دروس - پروژه هاي دانشگاهي - املاك صنعتي - پيش فروش - خدمات ملكي - اموزش زبان - امنیت شبکه - حساب بانکی - زمین شناسی - صفر كيلومتر - پنبه - زيبايي و بهداشت - شراكت - مواد شيميايي - خدمات صنعتي - پيدا شده - طراحي وب - ورزشي - بيمه سرمايه گذاري - سرمايه گذاري ساختمان ايران - نقش سرمايه گذاري - اصول برنامه نويسي - کوره حرارتي - 5200 - DVD Ùˆ CD - mp3 - pdf - 596 - انواع مدل لباس - تاريخ لباس - تاريخچه لباس - جديد ترين مدل لباس - جديدترين مدل لباس - جديدترين مدلهاي لباس - خريد لباس - خريد پوشاك - /"mp3 player/" - قرارهاي دستجمعي - ضبط اتومبیل - pet - مودم - اسکنر - اجتماعي - 701 - قسطی - کاسکو - نظافت - شاهرود - 625 - rfid - ثبت شرکت - abs - iphone - بستنی - 6280 - dlink - لینوکس - %206600 - مداد - %20%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3 - شبکه - تار - 842 - آژانس هواپیمایی - تکست - 815 - 661 - brother - پارچه - جو - توری - 8800 - بيمارستانها - نقشه برداری - گلدان - سرمايه گذار - DOE - دانشگاه آزاد - catia - بنر - آزمون - فیکسچر - gigabyte - 100mb - سرب - سیم - dvd - زمین - piping - مربی - زنجیر - وام - چای - لپ تاپ - الكترونيك - برج - شیمیایی - تلویزیون - مایا - استخدام در اصفهان - تخم مرغ - آموزش زبان انگلیسی - کیک - 801 - n70 - تکنو - پت - مشارکت - PowerStation - آماده به كار - انجام پيمانكاري - حسابداری - بازار كار - آب و فاضلاب - توليد مواد غذايي - كارخانه - بسته بندي - نصب و تعمير - چک - 457 - دبی - کارت گرافیکی - کارت شبکه - وبلاگ - تجارت - کفش - بی ام و - بورس - ماشين آلات - %20intel - تجاري - حواله - گم شده - صادرات - رنو - مینا - نگین - ریو - صنايع دستي - تدریس خصوصی - موس - معدن - اينترنت عمومي - hosting - ماهی - سخت افزار - پرداخت و كارت اعتب - اموزش - چاپ - اقساط - ارشد - كارت تلفن و اينترنت - دومين و ميزباني وب - فرصتهاي دانشجويي - اسباب بازي - مذهبي - مشاور املاك - خدمات ساختماني - خريدار آپارتمان - حسابداري_آموزش_حقوق و دستمزد - کار در منزل - مهر سازی - چاپ سی دی - گونی - کارآفرینی - رانی - مهندس - شکر - سيستم - وانت - آميخته بازاريابي - استخدام بازارياب - چوب - تحليل - انگلیسی - بازار - انواع بازار - آشفته بازار - زیبایی - بازار ارز - بازار الکترونيکي - کنترلی - بازار رقابت - بازار لوازم خانگي بازاريابي - 1100 - بازار موبايل ايران - بازاريابي بيمه - بازاريابي بانك - تبليغات در بازاريابي - دومين فيلم خصوصي در بازار سي دي فروشان تهران - مطالعه بازار - كارخانه ارج - rap - بيمه عمر و سرمايه گذاري - سايتهاي سرمايه گذاري - افزايش سرمايه - سرمايه گذاري ملي - شركت سرمايه گذاري توسعه صنعتي - شركت سرمايه گذاري تامين اجتماعي - موسسه توسعه صنعت سرمايه - وکیل - آگهي آماده به كار شركت ملي گاز - 865 - استاد - excel - intel - سیمرغ - موبايل - مک - 224 - پمپ - انواع قند - عن تويوتا - شيمي كنكور - مقاله علمي - تخت خواب - ساخت پمپ - ويتامين ب12 - توليد عسل - اسامي وام - ماسه هاي ريخته گري - كتاب مجاني - پت بناتار - بازار بورس تهران - بورس سيمان - ارسال فايل - مقاله پزشكي - تويوتا ربع - قيمت گيتار - کتاب - واحد صنعتي - كتاب رياضي - 6500 - فروش وام مسکن - 3gp تبديل فايل - مقاله آموزشي - فايل ترتيبي - مقاله انقلاب - خریدار زمین - تاسيسات حرارتي - پله ساختمان - انجمن بازاريابي - بليت هواپيما - تور اسپانيا - سي پي يو چيست - بخاري صنعتي - انجمن معماري - حسابداري برليان - صنعت لاستيک - سايت لاستيک - نمايندگي دانشگاه - خط - فیلمهای - قرض الحسنه - p990 - باند - عربی - شیر - دانلود شعر و آكورد گيتار - آموزش asp net 2 - frontpage آموزش - ثبت سايت - آموزش asp net c - آموزش asp net pdf - آموزش asp net2 - آموزش sql server2005 - طراحي صفحات وب php - آموزش سايت - آموزش طراحي وب - آموزش ها - فتوشاپ آموزش - اموزش طراحي وب - آموزش ويندوز - انواع آموزش - مايا آموزش - برنامه نويسي آموزش - نرم افزار طراحي وب - شبكه آموزش - تاسیسات - فروش آپارتمان - باغ و زمين - اجاره اداري - وام مسكن - 408 - 148 - خدمات - مشاور - linux - کاغذ - 819 - factory five coupe - ساير آموزشگاهها - حسابداري آسمان - حسابداري رايگان - 379 - استیل - کوره - لوازم صنعتي - مناقصه - اقساطی - استون - اکسیژن - صادرات واردات - ماشينهاي اداري - ثبت وبلاگ در موتور جستجو - ISP - املاك الدولة - املاك العقارية - املاك ايران - املاك تبريز - املاك تهران - املاك خريد - املاك دبي - املاك در تهران - املاك دلتا - املاك رابينسون - املاك شهرداري - املاك شيراز - املاك فروشي - املاك كرج - املاك كشاورزي - املاك للتمويل - املاك مازندران - املاك مسكن - املاك مشهد - املاك منطقه 20 - املاك نيلي - املاک - املاک خانه - امنیت�شبکه - امور مسافرت - اموزش برنامه - اموزش دانلود - اموزش شبكه - اموزش شيمي - اموزش فيزيك - اموزش كامپيوتر - اموزش نصب - اموزش وب - اموزش پزشكي - اموزش�اينترنت - امکان سنجی - انبار - انجمن حسابداري - انجمن حمل و نقل - انجمن زبان - انجمن شيمي - انجمن عمران - انجمن فيزيك - انجمن مكانيك - انجمن پزشكي - اندیشه - انفجار قطار - انواع سوله - انواع ليزر - انواع مقاله - انواع هواپيما - انواع وام - انواع�سي�دي - انگليسي زبان - اوراق مسکن - ايجاد كارگاه - اير تور - ايران - ايران اير تور - ايران بار - ايران شيمي - ايران كتاب - ايران مسافرت - ايران�اينترنت - ايستگاه اتوبوس - ايستگاه قطار - ايمني كارگاه - اين - اينترنت�adsl - اينترنت�dvb - اينترنت�شبكه - اينترنت�مجاني - اينترنت�چيست - اپارتمان کرج - اچ�پی - اژانس املاك - اژانس مسكن - اکو تور - ایران خودرو - ایفون تصویری - اینترنت - بازاریاب - بازار�سي�دي - بازرگانی - بازي هواپيما - بازيافت فايل - باسکول - باشگاه ورزشي - باغ - باغ و زمین - بال هواپيما - بانك اطلاعات - بانك الكترونيك - بانك املاك - بانك سپه وام - بانك مسكن - بانك مسكن وام - بانک اطلاعات - بانک سپه وام - mysql ШўЩ…Щ€ШІШґ - html Ш§Щ…Щ€ШІШґ - frontpage ШўЩ…Щ€ШІШґ - فروشگاه - Ъ©ШЄШ§ШЁ ШўЩ…Щ€ШІШґ php - Ъ©ШЄШ§ШЁ ШўЩ…Щ€ШІШґ asp net - Asp.Net - 736 - 738 - 171 - 521 - GIS - mitsuoka orochi nude top concept - san marcos golf - used land rovers - www maserati com - خط موبايل - گوشی - کابینت - PDA - آموزش شبکه - سونی - ساعت - ساختماني - پرینتر - آب - لب تاپ - Ш·Ш±Ш§Ш­ЩЉ WEB - Hosting - 916 - 892 - 844 - 159 - 557 - 356 - 166 - 712 - آموزش sql pdf - 150 - 377 - 774 - DDR - 130 - 514 - 365 - 437 - 747 - Oil - Htm - 857 - 804 - 474 - 169 - Anti - mate - ШўЩ…Щ€ШІШґ sql server - ШўЩ…Щ€ШІШґ asp net pdf - Html - SONY - 610 - usb - nec - lcd - host - ram - php - pocket - asp.net - film - sony - adsl - آموزش هک وب سايت - ASTM - motorola - flash - creative - آموزش frontpage - lcd tv - monitor - آگهي آماده به كار شركت ملي گاز ايران - dvd rom - ram 512 - mp4 player - flash memory - بنز - ملک - نور - چین - ضبط - برش - ورق - هتل - mp3 player sony - 6230 - كروميت - tv mobile - سامسونگ - تهویه مطبوع - بایت - روحی - تکرا - گیگا - تافل - رویا - معرفي سايت به موتور جستجو - ویزا - Ш­ШіШ§ШЁШЇШ§Ш±ЩЉ pdf - 113 - Щ…Ш§Щ„ЩЉШ§ШЄ pdf - Щ…Ш§Щ„ЩЉШ§ШЄ ppt - تایپ - روا - 564 - 603 - 541 - 224k - ШўЩ…Щ€ШІШТ†asp net - سرور - نرده - دارو - اچ پی - آنتن - ریاضی - قفسه - آژانس - آلبوم - تئاتر - مترجم - دینام - کنسرت - سوئیت - سنسور - تحصیل - ترکیه - فروش dvd - مودم adsl - pop - كودكان - gsm - مزايده - 783506 - نوت بوک - مکانیک - مبلمان - ویترین - FRONTPAGE آموزش - ای بی ام - ورق آهن - گاز سوز - pars - gps - تبليغات - تور چین - وب سامان - تعمیرات - نصب آنتن - پلاستیک - ژنراتور - والیبال - new - پارتیشن - 136 - گاوداری - www gumpert - 2007 cadillac escalade - pagani shop - 2002 audi a4 - bentley dealership - maybach auto - 714 - 131 - dodge nitro commercial - 820 - selle san marco - chrysler finance - two men and a truck - daimler sp 250 - training - 483 - lecharles bentley - car factory - aston martin wallpaper - daimler chrysler media - buick engine - honda civic coupe - golf magazine - spyker car price - online golf games - تصفیه آب - acura auto - daewoo usa - Java - راه سازي - auto insurance companies - زمین کرج - لنت ترمز - ساعت مچی - سود مایع - چوب روسی - مانیتور LCD - اسكريپت istgah - آخرین صدا - وام خودرو - 4044812 - 469 - ШўЩ…Щ€ШІШґ sql - ШўЩ…Щ€ШІШґ ШІШЁШ§Щ†php - ШўЩ…Щ€ШІШґ Ъ©Ш§Щ…Щ„ asp - 317 - 373 - 297 - 6630 - 447 - 730 - 522 - 111 - 295 - 392 - 669 - 167 - 465 - 219 - خرید کتاب - وام بانکی - آموزش شنا - واکی تاکی - فروش ویلا - 880 - 277 - 898 - 374 - 473 - 550 - زود بازده - رادیو پخش - 302 - 4510596 - 4897731 - تور - طراحي سايت - آلومینیوم - 115 - 135 - 162 - پرینت - ضايعات - آموزش front page - آموزش زبان - اجاره سوله - مغز و اعصاب - شهرک صنعتی - اجاره ویلا - ترجمه متون - پایان نامه - شیرپوینت - 105 - معماری - لوازم جانبي - قطعات خودرو - مديريت كليك - شاگرد اولها - 4745567 - معماري موتور جستجو - 450 - قطعات پراید - دارو خانه ها - زبان فرانسه - 902 - مشاور حقوقی - تايپ و تكثير - پخش اتومبیل - APPLE - شیمی - تجارت الکترونیک - اتصال به اينترنت - فیلم - بازیافت کاغذ - 4510627 - 119 - 4852071 - سيستم حفاظتي - معرفي سایتها - 629 - 456 - memory - dell 6400 - قارچ - آپارتمان کرج - 168333 - بازي و سرگرمي - 4740130 - 340186 - 325230 - 820446 - 4621292 - 4441329 - 4607624 - 4460820 - 4404943 - زنان و زايمان - لب تاب - case - 1731249 | كامپيوتر - كامپيوتر و قطعات - Notebook - لوازم �انبي - نرم افزار - خدمات اينترنت - طراحي WEB - Hosting - گرافيك كامپيوتري - برنامه نويسي - خدمات شبكه - پرينتر و اسكنر - DVD و CD - آموزش - تعمير و نگهداري - خريدار كامپيوتر - مجله و كتاب - كامپيوتر دست دوم - ساير خدمات,آنتی ویروس pc - cillin,AutoCAD,آزمون های استخدامی,آپدیت آنتی ویروس,نمابر,ali,dvd - AutoCAD - rom - Programs - boot tools - hack tools - best programs - cracking tools - 240 - 433 - دي وي دي با سي دي رام - دي وي دي سامسونگ - رايت سي دي - سي دي به دي وي دي - سي دي رايتر - سي دي و دي وي دي - فروش سي دي خام - فروش فيلم دي وي دي - سخنگو - دزدگير - بلوتوث - link - 614 - Php - asp - 321 - 251 - 104 - plc - 451 - 387 - ارزانترین - درمانگاهها - 261 - 653 - 336 - CAD - maya - 732 - ali - Oracle - 705 - vcd - vista - 700 - 274 - 891 - 243 - 367 - 0935 - 7500 - 341 - طرح - انواع سي دي - تبديل دي وي دي به وي سي دي - بازار سي دي - تبديل دي وي دي - توليد سي دي خام - 800 - سي دي آموزش - سي دي آموزشي - Nuke, phpnuke, php - شكستن قفل سي دي - 273 - 391 - hard - 743 - 693 - Nokia - 6270 - 5300 - java - 579 - book - 409 - گردشگري - تراز خطی - يو پي اس - ISO - چشم پزشکی - yahoo - پوست و مو - متر ليزري - 497 - فاصله یاب - فوق تخصصها - طرح توجیهی - تراز ليزری - طرح توجيهي - 654 - click - خدمات پزشکی - مهندس صنايع - شاقول لیزری - access - طرح زودبازده - 241 - طرحهای توجیهی - عمومي و داخلي - فنی و اقتصادی - حج - عمره - تمتع - طرح توجیهی کامل - 346 - portable - 238 - 750 - delphi - 607 - a1200 - 517 - 847 - مراكز فيزيوتراپي - مراكز دندانپزشكي - 163 - تجهيزات دندانپزشكي - 591 - cyber, ups, redhat, ibm, hotmail, search, dvd, dvd rom, dvdrom, dvd - Asp - 677 - 672 - zen - mobail - 248 - cillin - 796 - sql - متر لیزری - گوش و حلق و بيني - مراكز ترك اعتياد - کافی نت پدیدخ - ارتباط - خط ثابت - سري كاري - آگهي استخدام يك سازمان خدماتي در زمينه خدمات فروش - , LENZ , Akhbar , Computer , weblog , persian , photo , CRACK , Crack , crack , serial , News, news, New, new, Technology, technology, Headlines, headlines, Nuke, nuke, PHP - نمابر - كارگاه و كارخانه - gateway - 371 - 222 - 839 - Apple - 9500 - script - 536 - 524 - server - 353 - ebook - sim - google - چاپ تامپو - web - Flash - 229 - کافی نت پدیده - led - رساله - Nokia - 6270 - 5300 - صوتي - download - 3d text - رهن - استخر بادی - جستجوي املاك - زبان انگلیسی - اسم دومين - ثبت دامين - هاست دومين - هاست لينوکس - مصالح ساختماني - آژانسهاي املاك - نرم افزار املاك - مشاورين املاك دلتا - خستگي مقاومت مصالح - سازمان ثبت اسناد و املاك - گل مصنوعی - گالري مبلمان - مبلمان خاورميانه - 487 - 919 - wincc - 724 - 411 - iran - تابلو - men - s200 - shop - 189 - 2300 - مسکن کرج - 767 - رباط کریم - 745 - cms - feeder - آموزش بسکتبال - 2000 - 770 - اموزش جودو - اجراي بازي هاي پلي استيشن - car - ترجمه مقاله - audi - WEB - htt - فروش سايت - مؤسسه قرض الحسنه بسيجيان - 208 - آب و فاضلاب | بازار كار - آماده به كار پاره وقت - آموزش گيتار - آژانس كاريابي - آگهي استخدام شركت توسعه سلامت الكترونيكي هدي - اداره كاريابي - اصول حسابداري 3 - تقويم مؤسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران - حسابدار - دست دوم خارجي - دليل مؤسسات - دور مؤسسات المجتمع - دور مؤسسات المجتمع المدني - دي وي دي - سايت كاريابي - سايتهاي كاريابي - شركت كاريابي - عناوين مؤسسات - كار - كاريابي اصفهان - كاريابي ايران - كاريابي اينترنتي - كاريابي بين المللي - كاريابي خارج - كاريابي در ايران - كاريابي در دبي - كاريابي مشهد - كلينيك ها - مؤسسات المجتمع المدني في فلسطين - مؤسسات حقوق الانسان - مؤسسات خيريه - مؤسسات محمد الخامس - مؤسسه آموزش عالي - مؤسسه آموزش عالي غيرانتفاعي و غيردولتي روزبهان - مؤسسه آموزشي - مؤسسه استاندارد - مؤسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران - ما - مراكز كاريابي - مركز كاريابي - مواقع مؤسسات - موسسات كاريابي - موسسه - موسسه كاريابي - موقع مؤسسات - آموزش زبان روسي - استخدام ادواري - دوربین فیلمبرداری - مزدا 323 - Sand Maker - رینگ اسپرت - Feeder - san marcos - آموزش فوتسال - ماشين لباس شويي - كنترل تلويزيون - سازمان گاز - وام 18 میلیونی - DVD - 455 - 212 | كامپيوتر - كامپيوتر و قطعات - Notebook - لوازم �انبي - نرم افزار - خدمات اينترنت - طراحي WEB - Hosting - گرافيك كامپيوتري - برنامه نويسي - خدمات شبكه - پرينتر و اسكنر - DVD و CD - آموزش - تعمير و نگهداري - خريدار كامپيوتر - مجله و كتاب - كامپيوتر دست دوم - ساير خدمات
Crack , crack , serial کرک , Newsnews , اخبار , New , جدیدترین ها , new , Technology , تکنولوژی , technology , Headlines , headlines , نیوک , پی اچ پی , Nuke , nuke , PHP Nuke , phpnuke , php nuke , Hacker , هکر , hacker , Hackers , hackers , لینوکسLinux , linux , Windows , ویندوز windows , نرم افزار , Software , software , دانلود , Download , download , Downloads , downloads , رایگان , Free , FREE , free , ارتباطات , Community , community , MP3 , mp3 , انجمن , Forum , forum , Forums , forums , vBulletin , bulletin , Board , board , Boards , boards , PHP , php , Survey , survey , Kernel , kernel , Comment , نظر , comment , Comments , comments , Portal , portal , Open , open , Open Source , OpenSource , Opensource , opensource , open source , Free Software , FreeSoftware , Freesoftware , free software , نرم افزار های رایگان , GNU , gnu , GPL , gpl , License , license , Unix , UNIX , یونیکس , unix , MySQL , mysql , SQL , sql , Database , DataBase , Blogs , blogs , Blog , blog , بلاگ , database , بانک اطلاعاتی , Mandrake , mandrake , Red Hat , رد هت , RedHat , red hat , Shareware , Enlightenment , enlightenment , Interactive , interactive , Programming , programming , Extreme , extreme , Game , game , Games , games , Web Site , web site , Weblog , WebLog , weblog , Oracle , oracle , plugin , plugins , Plugin , Plugins , فارسي , كامپيوتر , دانلود , سريال , كرك , رايگان , نرم افزار , سخت افزار , شهاب , نرم افزار رايگان , فتوشاپ , آموزش , طراحي , شبكه , تكنولوژي , پرشين , پرشين بلاگ , وبلاگ فارسي , وبلاگ كامپوتر , Hacker , هکر , بوتر , کرکر , هک , بوت , کرک , بهترين برنامه هاي هک و بوت و کرک و آموزشي , بهترين , برنامه براي دانلود , HaCk , hack , tools , BoOt , boot tools CraCk , cracking , tools , serial , numbers , chat , best programs , Learning , Pics , Chat , Programs , yahoo tools , yahoo booters , yahoo hacker , hacker , yahoo cracker , crackerbest , hackerbest , cracker , best programs , booters , boot progs , boot programs , yahoo booting programs , yahoo booting progs , yahoo boot progs , yahoo tools , yahoo , computer , network , شبکه , persian computer network , شبکه کامپیوتر ایرانیان , IT , فناوری اطلاعات , Iran , ایران , Iranian , Information , News , Technology , Farsi , فارسی , Article , Paper , iran , computer , rayaneh , رایانه , internet , اینترنت , monitor , مانیتور , free , مجله , magazine , software , download , crack , hack , Crack , crack , serial کرک , Newsnews , اخبار , New , جدیدترین ها , new , Technology , تکنولوژی , technology , Headlines , headlines , نیوک , پی اچ پی , Nuke , nuke , PHP Nuke , phpnuke , php nuke , Hacker , هکر , hacker , Hackers , hackers , لینوکسLinux , linux , Windows , ویندوز windows , نرم افزار , Software , software , دانلود , Download , download , Downloads , downloads , رایگان , Free , FREE , free , ارتباطات , Community , community , MP3 , mp3 , انجمن , Forum , forum , Forums , forums , vBulletin , bulletin , Board , board , Boards , boards , PHP , php , Survey , survey , Kernel , kernel , Comment , نظر , comment , Comments , comments , Portal , portal , Open , open , Open Source , OpenSource , Opensource , opensource , open source , Free Software , FreeSoftware , Freesoftware , free software , نرم افزار های رایگان , GNU , gnu , GPL , gpl , License , license , Unix , UNIX , یونیکس , unix , MySQL , mysql , SQL , sql , Database , DataBase , Blogs , blogs , Blog , blog , بلاگ , database , بانک اطلاعاتی , Mandrake , mandrake , Red Hat , رد هت , RedHat , red hat , Shareware , Enlightenment , enlightenment , Interactive , interactive , Programming , programming , Extreme , extreme , Game , game , Games , games , Web Site , web site , Weblog , WebLog , weblog , Oracle , oracle , plugin , plugins , Plugin , Plugins , فارسي , كامپيوتر , دانلود , سريال , كرك , رايگان , نرم افزار , سخت افزار , شهاب , نرم افزار رايگان , فتوشاپ , آموزش , طراحي , شبكه , تكنولوژي , پرشين , پرشين بلاگ , وبلاگ فارسي , وبلاگ كامپوتر , Hacker , هکر , بوتر , کرکر , هک , بوت , کرک , بهترين برنامه هاي هک و بوت و کرک و آموزشي , بهترين , برنامه براي دانلود , HaCk , hack , tools , BoOt , boot tools CraCk , cracking , tools , serial , numbers , chat , best programs , Learning , Pics , Chat , Programs , yahoo tools , yahoo booters , yahoo hacker , hacker , yahoo cracker , crackerbest , hackerbest , cracker , best programs , booters , boot progs , boot programs , yahoo booting programs , yahoo booting progs , yahoo boot progs , yahoo tools , yahoo , computer , network , شبکه , persian computer network , شبکه کامپیوتر ایرانیان , IT , فناوری اطلاعات , Iran , ایران , Iranian , Information , News , Technology , Farsi , فارسی , Article , Paper , iran , computer , rayaneh , رایانه , internet , اینترنت , monitor , مانیتور , free , مجله , magazine , software , download , crack , hack , شاب , مين جان گو , نرم افزار هاي موبايل , tebdown , آموزشword , dvb فروش , lv2008 , آماده به کار , دانلود نرم افزار matlab , پرورش اندام , تقويم86 , املاک تبريز , بازار کار اصفهان , ساعت casio , کا گ ب , کاظم دارابي , اينگمار برگمان , احمد کسروي , پروفسور ميرزايي , brt , حمله اسرائيل به سوريه , اس ام اس هاي زيبا , aroo30 , harjoorax , دانلود ربنا , گالري تصاوير , گالري تذهيب , عکس , طرح اسليمي , حاشيه کاغذ , کارت ويزيت , گالري گرافيک , persian , ÷رشين گرافيک , تصاوير با کيفيت , تصاوير ايراني , تصاوير گل , آرم هاي گرافيکي , آموزش نقاشي , ابستره , wallpaper graphic , wallpaper persian , عکس استخر زنانه , اس ام اس هاي سرکاري , اس ام اس هاي سر کاري , , nansi agram , خفن ترين عکس هاي يانگوم , بريتني اسپرز , عکس هاي استخر زنانه , سايت نمايشگاه الکامپ 2007 , ژنراتور , ساخت تابلو روان , ربات فوتباليست , ديود تونلي , جزوه الکترونيک 1 , جزوه اصول سرپرستي , جزوه الکترونيک صنعتي , جوان الکترونيک , جزوه مدار منطقي , جزوه مدار منطقي , خازن , آموزش pspice , / , mt8870 , , alborz sport.net , سايت روزنامه البرز , وزنامه البرز ورزشي , / ايروني , عکس ارسالي , , , ر , دانلود فارسي ساز پروين , سايت کرک , اکانت رايگان راپيدشير, norton ghost 12 دانلود , ketab aval , xcalc , آهنگهاي قديمي , افزايش صداي سوني اريکسون , vpn رايگان , pc-taz , نتايج ازمون سراسري 86 , هک کارت سوخت , نقشه کامل تهران , وانت پرايد , کرک مترجم پارس , کرک نارسيس , آموزش دريم ويور , آموزش powerpoint , آموزشexcel , sms توپ , sms خنده دار , دانلود نرم افزار , دانلود نرم افزار وبازي موبايل , نرم افزار موبايل , هشدار براي کبري 11 , گالري مردان بدنساز , عکسهاي سريال پرستاران , سريال امپراتور دريا , سريال پرستاران , سريال پزشک دهکده , عاشقانه , عاشقانه ها , shey2nak , , , اس ام اس جوک , آهنگ ربنا , اس ام اس جديد , tazhib download , sport wallpaper , بريتني اسپيرس , پرشين گالري , تصوير گرافيکي , 3d graphic wallpaper , eslimi , free greeting card , kafshdoozak , گالري عکس با کيفيت , گالري کارت ويزيت , طرح نقاشي , عکس گرافيک , گالري , عکس هاي مشت , , روزنامه ي ورزشي البرز , روزنامه‌ ورزشي , alborz varzeshi net , روزنامه ورزشئ i, ماماني , , فقط عکس ايراني , , کارت تلفن هک , کد کانالهاي کارتي , نتايج آزمون سراسري 86 , نرم افزار حسابداري ,

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]

با درود و سلام بر همه عاشقان صداي سخن عشق،دوستان گرامي مشغله زياد مرا مدتي از برزو رساني وبلاگ بازداشت؛پس عذر مرا پذيرا باشيد.

در اين پست به معرفي آلبوم رسواي دل يكي ديگر از آثار بي نظير استاد شجريان مي پردازم، در اين اثر صداي استاد شجريان  شيدايي دل علي اكبر شيدا و سعدي و هر انسان عاشق و دلشده اي  را بر عالم طنين انداز مي كند. بنده سعي داشته ام كه اشعار خوانده شده توسط استاد را برايتان گرد آورم و تصنيف دل شيدا را نيز جهت شنود و دانلود شما عزيزان گذاشته ام تا بيشتربا اين اثر آشنا شويد و درتهيه اين اثر با ارزش  و جاودانه اقدام نمائيد.

تصنيف دل شيدارا دانلود نمائيد: (برروي عنوان راست كليك نموده سپس گزينه save target as  را بزنيد.)

تصنيف دل شيدا

تو دوری از برم دل در برم نیست                  هوای دیگری اندر سرم نیست

به جان دلبرم کز هر دو عالم              خدای من تمنای دگرجز دلبرم نیست

باباطاهر   

آرام جانم سرو روانم من بی تو نمانم عزیز من   بیا ای نازنین بیا ای مه جبین دردت به جانم
از غم عشقت دل شیدا شکست               شیشه می در شب یلدا شکست
از بس که زدم ریگ بیابان به کف                  خار مغیلان   همه در پا شکست
از غم عشقت دل شیدا شکست           شیشه ی می در شب یلدا شکست
 از بس که زدم ریگ بیابان به کف                     خار مغیلان همه در پا شکست

شعر وآهنگ : شيدا

*****************

تصنيف  تار زلف

از بس به تار زلفت ، دلها گرفته منزل                    دل را کجا بجویم ، یک زلف و این همه دل

عزيز دلم،شمع محفلم ،آرام دلم آه

من از تو جدا نمي شم  بيا حبيب دلم              من از تو رضا نمي شم حالا شمع محفلم

 

*****************

تصنيف غم عشق

از غم عشق تو ای صنم روز و شب ناله ها می کنم من
وز قد و قامتت هرزمان صد قیامت به پا می کنم من
دست بر زلف تو می زنم روز خود را سیه می کنم من

گر به فلک می رسد آه من از غمت
چشم تو دل می برد
دلربا یار

با من شیدا نشین حال نزارم ببین
بیش از این بد مکن فتنه به کارم مکن
بی وفا یار

آیین وفا و مهربانی درشهر شما مگر نباشد
سر کوی تو تا چند آیم و شم
زوصلت بی نوا چند آیم و شم
سر کویت برای دیدن تو
نترسی از خدا چند آیم شم

صبر بر جور تو می کنم من روز خود را سیه می کنم من
عمر خود را تبه می کنم من

شعر وآهنگ : شيدا

*****************

ساز و آواز   شعر : سعدي

جزاي آنكه نگفتيم شكر روز وصال                     شب فراق نخفتيم لاجرم ز خيال
دگر به گوش فراموش عهد سنگين دل              پيام ما كه رساند مگر نسيم شمال
تو بر كنار فراتي نداني اين معني                              به راه باديه دانند قدر آب زلال
اگر مراد نصيحت كنان ما اين است              كه ترك دوست بگوييم تصوري است محال
به خاك پاي تو داند كه تا سرم نرود                                  ز سر به در نرود همچنان اميد وصال
حديث عشق چه حاجت كه بر زبان آريم                به آب ديده خونين نوشته صورت حال

سخن دراز كشيديم و همچنان باقي است            كه ذكر دوست نيارد به هيچ گونه ملال

*****************

 بجز غم خوردن عشقت غمی دیگر نمی‌دانم                که شادی در همه عالم ازین خوشتر نمی‌دانم 
گر از عشقت برون آیم به ما و من فرو نایم                 ولیکن ما و من گفتن به عشقت در نمی‌دانم 
ز بس کاندر ره عشق تو از پای آمدم تا سر               چنان بی پا و سرگشتم که پای از سر نمی‌دانم 
به هر راهی که دانستم فرو رفتم به بوی تو                   کنون عاجز فرو ماندم رهی دیگر نمی‌دانم 
به هشیاری می از ساغر جدا کردن توانستم                 کنون از غایت مستی می از ساغر نمی‌دانم 
به مسجد بتگر از بت باز می‌دانستم و اکنون                 درین خمخانه‌ی رندان بت از بتگر نمی‌دانم 
چو شد محرم ز یک دریا همه نامی که دانستم                  درین دریای بی نامی دو نام‌آور نمی‌دانم 
یکی را چون نمی‌دانم سه چون دانم که از مستی             یکی راه و یکی رهرو یکی رهبر نمی‌دانم 
کسی کاندر نمکسار اوفتد گم گردد اندر وی               من این دریای پر شور از نمک کمتر نمی‌دانم 
دل عطار انگشتی سیه رو بود و این ساعت                                    ز برق عشق آن دلبر بجز اخگر نمی‌دانم 

 

[ ] [ ] [ جواد حبیبی ]
درباره وبلاگ

قرآن ! من شرمنده توام اگر از تو آواز مرگی ساخته ام که هر وقت در کوچه مان آوازت بلند می شود همه از هم می پرسند " چه کس مرده است؟ "

چه غفلت بزرگی که می پنداریم خدا ترا برای مردگان ما نازل کرده است .

قرآن ! من شرمنده توام اگر ترا از یک نسخه عملی به یک افسانه موزه نشین مبدل کرده ام .

یکی ذوق می کند که ترا بر روی برنج نوشته،‌ یکی ذوق میکند که ترا فرش کرده ،‌یکی ذوق می کند که ترابا طلا نوشته ، ‌یکی به خود می بالد که ترا در کوچک ترین قطع ممکن منتشر کرده و … آیا واقعا خدا ترا فرستاده تا موزه سازی کنیم ؟

قرآن! من شرمنده توام اگر حتی آنان که تو را می خوانند و ترا می شنوند ،‌ آن چنان به پایت می نشینند که خلایق به پای موسیقی های روزمره می نشینند .. اگر چند آیه از تو را به یک نفس بخوانند مستمعین فریاد می زنند ” احسنت …! ” گویی مسابقه نفس است …

قرآن !‌ من شرمنده توام اگر به یک فستیوال مبدل شده ای حفظ کردن تو با شماره صفحه ،

‌خواندن تو آز آخر به اول ،‌یک معرفت است یا یک رکورد گیری؟ ای کاش آنان که ترا حفظ کرده اند ، ‌حفظ کنی ، تا این چنین ترا اسباب مسابقات هوش نکنند .

خوشا به حال هر کسی که دلش رحلی است برای تو .

آنان که وقتی ترا می خوانند چنان حظ می کنند ،‌ گویی که قرآن همین الان به ایشان نازل شده است. آنچه ما با قرآن کرده ایم تنها بخشی از اسلام است که به صلیب جهالت کشیدیم.

سهروردی می گوید موقعی که قران می خوانی طوری بخوان که انگار قران تنها برای تو نازل شده و تو مخاطب قرانی.
موضوعات وب
امکانات وب